Luna septembrie 2012

 1. În luna August 2012, în calitate de invitaţi, în Parohia noastră au slujit următorii Preoţi: Pr. Liviu Cosma, Parohia „Sfântul Arhanghel Mihail”, Cluj-Napoca, Pr. Radu Onac, Parohia „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” Mănăştur, Cluj-Napoca şi Pr. Dorin-Cătălin Sas, Parohia Valdemoro-Madrid, Spania.

 2. În anul 2012, închinat Tainei Sfântului Maslu, în Parohia noastră se săvârşeşte şi se explică această Sfântă Taină în prima vineri din lună, la biserica „Sf. Dumitru” şi în a doua vineri, la biserica „Soborul Maicii Domnului”, de la ora 18.

 3. În fiecare zi de joi, Părintele Dumitru-Marcel Andreica prezintă tâlcuirea Evangheliei la Radio Renaşterea.

 4. Vă îndemnăm să citiţi revista Lumea Credinţei, magazin ilustrat, la adresa www.lumeacredintei.com. Redactor şef la ediţia electronică este colegul nostru, Părintele Dan-Marius Matei.

 5. În cursul lunii Septembrie, pe lângă cele cinci Duminici, avem şi Praznicele Împărăteşti: Naşterea Maicii Domnului (8) şi Înălţarea Sfintei Cruci – zi de post (14).

 6. Tot în luna Septembrie, Biserica Ortodoxă face pomenirea următorilor Sfinţi Români: Sf. Cuv. Dionisie Exiguul (1), Sf. Cuv. Simeon şi Amfilohie de la Pângăraţi (7), Sf. Cuv. Onufrie de la Vorona şi Chiriac de la Tazlău (9), Sf. Cuv. Ioan de la Prislop (13), Sf. Ier. Iosif cel Nou de la Partoş, Mitropolitul Banatului (15), Sf. Sfinţit Mc. Teodosie de la Mănăstirea Brazi  (22), Sf. Voievod Neagoe Basarab (26)  şi Sf. Ier. Martir Antim Ivireanul, Mitropolitul Ţării Româneşti (27).

 7. La biserica „Sf. Dumitru”, de luni până vineri inclusiv, după Vecernie, se citeşte şi se explică câte un capitol din Cartea Psalmilor din Vechiul Testament, sâmbăta seara se oficiază şi Acatistul Sfântului Dumitru, iar Duminica seara se prezintă o temă de istorie a Bisericii Ortodoxe Române.

 8. La biserica „Soborul Maicii Domnului” de pe strada Florilor, în cele cinci Duminici din luna Septembrie, după Slujba Vecerniei, se face explicarea Sfintei Liturghii, iar sâmbăta seara se oficiază şi un Acatist în cinstea Maicii Domnului.

 9. Parohia noastră a recomandat-o de Doamna Balaj Lavinia-Geanina, pentru postul de profesor de Chimie la Seminarul Teologic Liceal Ortodox din Cluj-Napoca. Îi dorim mult succes în noua activitate!

 10. Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a luat Hotărârea cu Nr. 4529 / 19 Iulie 2012, cu privire la practica necreştină a incinerării morţilor, arătând că Biserica nu este de acord cu această practică. Cei care vor dori să fie incineraţi nu vor avea parte de niciun serviciu religios fie la înmormântare, fie la slujbele de pomenire (parastase). 

 11. La data de 1 Septembrie începe Anul Nou Bisericesc. În toate bisericile ortodoxe vor fi oficiate Slujbe de Tedeum după Sfânta Liturghie.

 12. La data de 12 Septembrie, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Române, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, împlineşte 5 ani de la alegerea sa ca Patriarh al României, iar la data de 30 Septembrie, 5 ani de la întronizare. Întru mulţi ani Preafericirea Voastră!

 13. La data de 13 Septembrie a.c., a avut loc obişnuita şedinţă lunară cu preoţii din cadrul Protopopiatului Ortodox Român Cluj I, unde s-au discutat teme de interes pastoral.

 14. Vineri 14 Septembrie, la Praznicul Înălţării Sfintei Cruci, la Parohia Ortodoxă Valea Gârbăului s-a întrunit Cercul Preoţesc Floreşti. S-a săvârşit Taina Sfântului Maslu în sobor de 9 preoţi şi un diacon, avându-l în frunte pe Preasfinţitul Părinte Vasile Someşanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului şi Clujului.

 15. În perioada 17-19 Septembrie 2012, la Mănăstirea Tismana din Mitropolia Olteniei, s-a întrunit Comisia Română de Istorie şi Studiu al Creştinismului, având ca temă: Anul 2013 – An omagial al Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena. Părintele Dumitru-Marcel Andreica, membru al acestei Comisii din anul 2006, a susţinut referatul cu titlul: „Biserici, mănăstiri şi paraclise cu Hramul Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena din cuprinsul Mitropoliei Clujului, Maramureşului şi Sălajului”.

 16. În luna August a anului 2012, au primit Taina Sfântului Botez în Biserica Ortodoxă din Parohia noastră, 9 copii, 2 băieţei şi 7 fetiţe : Motroceanu Crina-Georgia, Filip Medana-Anca, Benţa Victor, Copîndean Antonia, Trif Alexandru, Socaciu Diana-Elena, Hoza Bianca-Teodora, Borzaşi-Selin Andreea-Karla şi Aldea-Atzberger Ariana. Urăm bun venit în sânul Bisericii Ortodoxe, noilor creştini !

 17. În Luna August, s-au întemeiat două noi familii ortodoxe în Parohia noastră, prin Taina Sfintei Cununii: Fechete Adrian şi Cadar Geta-Simina; Ilea Ionuţ-Daniel şi Dinuţă Andreea-Maria. Le dorim binecuvântate şi alese împliniri în viaţa de familie!

 18. Tot în cursul lunii August 2012, au adormit întru Domnul 2 enoriaşi ai Parohiei noastre: Mic Florin-Ioan (30 ani) şi Jude Ioan (81 ani). Bunul Dumnezeu să-i ierte şi să-i odihnească!

Preot Paroh Dumitru-Marcel Andreica

« Înapoi

 
Adrese utile

Fundaţia Bartolomeu

Fundaţia Bartolomeu

Radio renaşterea
Radio renaşterea

Biblia în versiunea Mitropolitului Bartolomeu

Biblia în versiunea Mitropolitului Bartolomeu

Mitropolia Clujului
Mitropolia Clujului