Luna august 2012

 1. În luna Iulie 2012, în calitate de invitaţi, în Parohia noastră au slujit următorii Preoţi: Pr. Radu Onac, Parohia „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” Mănăştur, Cluj-Napoca şi Pr. Dorin-Cătălin Sas, Parohia Valdemoro-Madrid, Spania.

 2. În anul 2012, închinat Tainei Sfântului Maslu, în Parohia noastră se săvârşeşte şi se explică această Sfântă Taină în prima vineri din lună, la biserica „Sf. Dumitru” şi în a doua vineri, la biserica „Soborul Maicii Domnului”, de la ora 18.

 3. În Duminica din 22 Iulie a.c., în Parohia noastră s-a organizat o colectă în bani pentru Parohia Dealu Negru, Protopopiatul Huedin, unde, în urma unui incediu, biserica din localitate a ars în întregime. Suma colectată de la credincioşii ortodocşi din Floreşti este de 1.000 de lei.

 4. La data de 31 Iulie, Părintele Paroh Dumitru-Marcel Andreica, Părintele Dan-Marius Matei şi Domnul epitrop Vasile Butaş au discutat cu Părintele Mitropolit Andrei al Clujului şi cu constructorul, detaliile construirii bisericii ortodoxe cu hramul:”Intrarea Domnului în Ierusalim-Duminica Floriilor” situată pe strada Cloşca din Comuna Floreşti.

 5. În cursul lunii August, pe lângă cele patru Duminici, avem şi Praznicele Împărăteşti: Schimbarea la Faţă a Domnului (6) şi Adormirea Maicii Domnului (15), precum şi Sărbătoarea Tăierea Capului Sfântului Prooroc Ioan Botezătorul (29).

 6. Tot în luna August, Biserica Ortodoxă face pomenirea următorilor Sfinţi Români: Sf. Cuv. Ioan Iacob de la Neamţ (5), Sf. Cuv. Teodora de la Sihla (7), Sf. Ier. Nifon, Patriarhul Constantinopolului (11), Sf. Martiri Brâncoveni: Constantin Vodă cu cei patru fii ai săi: Constantin, Ştefan, Radu, Matei şi sfetnicul Ianache; Sf. Cuv. Iosif de la Văratec (16), Sf. Mc. Donat diaconul, Romul preotul, Silvan diaconul şi Venust (21), Sf. Mc. Lup (23) şi Sf. Ier. Varlaam, Mitropolitul Moldovei şi Ioan de la Râşca şi Secu, Episcopul Romanului (30). 

 7. La biserica „Sf. Dumitru”, de luni până vineri inclusiv, după Vecernie, se citeşte şi se explică câte un capitol din Cartea Psalmilor din Vechiul Testament, sâmbăta seara se oficiază şi Acatistul Sfântului Dumitru, iar Duminica seara se prezintă o temă de istorie a Bisericii Ortodoxe Române.

 8. La biserica „Soborul Maicii Domnului” de pe strada Florilor, în cele patru Duminici din luna August, după Slujba Vecerniei, se face explicarea Sfintei Liturghii, iar sâmbăta seara se oficiază şi un Acatist în cinstea Maicii Domnului.

 9. În perioada 1-15 August, Biserica Ortodoxă se află în Postul Adormirii Maicii Domnului. La cele două biserici ale Parohiei noastre se va oficia zilnic Sfânta Liturghie şi Paraclisul Maicii Domnului, urmat de cateheze speciale.

 10. În Duminicile din 5 şi 12 August 2012, Parohia noastră organizează seri duhovniceşti la biserica „Sfântul Dumitru”, începând cu ora 18, având invitaţi speciali.

 11. În luna August a.c. au fost admişi la Facultatea de Teologie Ortodoxă  din Cluj-Napoca, doi fii ai Parohiei noastre: Bogdan-Ioan Onac (Teologie Pastorală) şi Ioana-Camelia Buş (Teologie Didactică). În prezent, la această prestigioasă Şcoală Teologică studiază patru studenţi teologi din Parohia noastră!

 12. În data de 6 August, la Mănăstirea Floreşti au fost aduse spre închinare Moaştele Sfântului Grigorie Decapolitul, de la Mănăstirea Bistriţa-Vâlcea!

 13. La data de 7 August, Părintele Paroh Dumitru-Marcel Andreica a fost invitat la TVR Cluj, unde a vorbit despre post şi dietă.

 14. Miercuri, 8 August, la cimitirul din Floreşti are loc parastasul de 9 luni pentru Părintele Dumitru Toadere şi Doamna Preoteasă Iliana, de la ora 17. Dumnzeu să-i odihnească în pace!

 15. Duminică, 12 August 2012, Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Andrei a sfinţit demisolul viitoarei biserici ortodoxe din Valea Gârbăului - Floreşti, ce va avea hramul „Sfântul Cuvios Ioan Iacob Hozevitul”.

 16. La Praznicul Adormirii Maicii Domnului, Preasfinţitul Părinte Episcop Vasile Someşanul împlineşte 14 ani de la hirotonirea întru arhiereu şi întronizarea ca Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului şi Clujului. Întru mulţi ani Preasfinţia Voastră! Tot la acest Praznic, Preotul Paroh de la Floreşti a slujit la hramul comunei natale, Lozna-Sălaj.

 17. În luna Iulie a anului 2012, au primit Taina Sfântului Botez în Biserica Ortodoxă din Parohia noastră, 13 copii, 8 băieţei şi 5 fetiţe : Oltean Laur-Denis, Grigoriu Sara-Elena, Oltean Diana-Elena, Langviser Sebastian-Robert, Gal Albert-Daniel, Pop Natalia, Duca Mihai-Tudor, Bălaj Bogdan, Pop Francesca-Gabriela, Tulbure Victor, Nistor Bogdan-Alin, Văsar Ioana-Alessia şi Vidrean-Lăpuşan Alex-Ştefan. Urăm bun venit în sânul Bisericii Ortodoxe, noilor creştini !

 18. În Luna Iulie, s-au întemeiat şase noi familii ortodoxe în Parohia noastră, prin Taina Sfintei Cununii: Văidean Traian-Gheorghe şi Frătean Alexandra-Călina; Moş Bogdan-Beniamin şi Maghiar Roxana-Marinela; Dobra Felix-Traian şi Balint Iulia-Cristina; Precup Sergiu-Cristian şi Maja Ioana; Papais Andrea-Luigino şi Furu Florica-Agneta; Conac Costin-Viorel şi Hădărean Oana-Claudia. Le dorim binecuvântate şi alese împliniri în viaţa de familie!

 19. Tot în cursul lunii Iulie 2012, a adormit întru Domnul un enoriaş al Parohiei noastre: Socol Traian (66 ani). Bunul Dumnezeu să-l ierte şi să-l odihnească!

 

Preot Paroh Dumitru-Marcel Andreica

« Înapoi

 
Adrese utile

Fundaţia Bartolomeu

Fundaţia Bartolomeu

Radio renaşterea
Radio renaşterea

Biblia în versiunea Mitropolitului Bartolomeu

Biblia în versiunea Mitropolitului Bartolomeu

Mitropolia Clujului
Mitropolia Clujului