Luna iulie 2012

 1. În luna Iunie 2012, în calitate de invitaţi, în Parohia noastră au slujit următorii Preoţi: Pr. Ioan Tonca, Parohia Huedin II, Protopopiatul Huedin, Pr. Alin Mazăre, Câmpia Turzii, Protopopiatul Turda, Pr. Ionuţ Chiorean, Paraclisul Spitalului Judeţean Târgu Mureş, Pr. militar Ciprian Rus, U.M. Floreşti, Pr. Ioan Cozma, Spitalul Judeţean Cluj-Napoca şi Pr. Ioan Razea, Spitalul C.F.R. Cluj-Napoca.

 2. În anul 2012, închinat Tainei Sfântului Maslu, în Parohia noastră se săvârşeşte această Sfântă Taină în prima vineri din lună, la biserica „Sf. Dumitru” şi în a doua vineri, la biserica „Soborul Maicii Domnului”, de la ora 18.

 3. În cursul lunii Iulie, pe lângă cele cinci Duminici, avem şi Sărbătoarea Sfântului şi Slăvitului Prooroc Ilie Tesviteanul (20).

 4. Tot în luna Iulie, Biserica Ortodoxă face pomenirea următorilor Sfinţi Români: Sf. Ier. Leontie de la Rădăuţi (1), Sf. Voievod Ştefan cel Mare al Moldovei (2), Sf. Mc. Epictet şi Astion (8), Sf. Mc. Emilian din Durostor (18), Sf. Cuv. Rafael şi Partenie de la Agapia (21), şi Sf. Cuv. Ioanichie cel Nou  de la Muscel (26). La 12 Iulie se face Cinstirea Sfintei Icoane Prodromiţa de la Sf. Munte Athos. 

 5. La biserica „Sf. Dumitru”, de luni până vineri inclusiv, după Vecernie, se citeşte şi se explică câte un capitol din Cartea Psalmilor din Vechiul Testament, sâmbăta seara se oficiază şi Acatistul Sfântului Dumitru, iar Duminica seara se prezintă o temă de istorie a Bisericii Ortodoxe Române.

 6. La biserica „Soborul Maicii Domnului” de pe strada Florilor, în cele cinci Duminici din luna Iulie, după Slujba Vecerniei, se face explicarea Sfintei Liturghii, iar sâmbăta seara se oficiază şi un Acatist în cinstea Maicii Domnului.

 7. La data de 22 Iulie, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Preafericitul Părinte DANIEL, împlineşte vârsta de 61 de ani. Întru mulţi ani Preafericirea Voastră!

 8. Tot la data de 22 Iulie se întruneşte Cercul Preoţesc Floreşti în localitatea Filea de Sus, unde se va săvârşi Taina Sfântului Maslu, începând cu ora 16.

 9. În luna Iulie a.c. au fost admişi la Seminarul Teologic Liceal Ortodox Român din Cluj-Napoca, doi fii ai Parohiei noastre: Dacian-Marcel Andreica şi Cătălin-Angelo Câmpean. În prezent, la această prestigioasă Şcoală Teologică studiază nouă elevi seminarişti din Parohia noastră! 

 10. În luna Iunie a anului 2012, au primit Taina Sfântului Botez în Biserica Ortodoxă din Parohia noastră, 11 copii, 6 băieţei şi 5 fetiţe : Băldean Sonia-Mara, Suciu Radu, Trif Andrei-Alexandru, Pop Alessia-Cristina, Prodan Alexandra-Mihaela, Groza Raisa-Maria, Buţurcă Ştefania-Teodora, Lăcătuş David-Cătălin, Zegrean-Coptil Darius, Luca Andrei-Damian şi Oltean Tudor. Urăm bun venit în sânul Bisericii Ortodoxe, noilor creştini !

 11. În Luna Iunie, s-au întemeiat cinci noi familii ortodoxe în Parohia noastră, prin Taina Sfintei Cununii: Ştir Valentin-Călin şi Deac Anca-Maria; Delean Iulian şi Pivaru Liana-Manela; Câmpean Ovidiu-Emil şi Deuşan Alexandrina; Moldovan Alexandru şi Selescu Gabriela-Sorana; Ilea Ioan şi Nemeş Florina-Nicoleta. Le dorim binecuvântate şi alese împliniri în viaţa de familie!

 12. Tot în cursul lunii Iunie 2012, au adormit întru Domnul 4 enoriaşi ai Parohiei noastre: Balaşca Vasile (76 ani), Topan Rozalia (80 ani), Topan Dumitru (76 ani) şi Maja Maria (80 ani). Bunul Dumnezeu să-i ierte şi să-i odihnească!

 

Preot Paroh Dumitru-Marcel Andreica

« Înapoi

 
Adrese utile

Fundaţia Bartolomeu

Fundaţia Bartolomeu

Radio renaşterea
Radio renaşterea

Biblia în versiunea Mitropolitului Bartolomeu

Biblia în versiunea Mitropolitului Bartolomeu

Mitropolia Clujului
Mitropolia Clujului