Luna iunie 2012

 1. În fiecare seară de luni, începând de la ora 19, în biserica parohială „Sfântul Dumitru”, au loc întâlnirile cu tinerii din Parohia noastră.

 2. În luna Mai 2012, în calitate de invitaţi, în Parohia noastră au slujit următorii Preoţi: Pr. Radu-Liviu Roşu, Parohia Surduc, Protopopiatul Turda, Pr. Ioan Vesa, Parohia Sartăş – Arhiepiscopia Alba Iuliei, Pr. Emilian Uricaru, Parohia Orăştioara de Jos – Episcopia Devei şi Hunedoarei, şi Pr. militar Ciprian Rus, U.M. Floreşti.

 3. În anul 2012, închinat Tainei Sfântului Maslu, în Parohia noastră se săvârşeşte această Sfântă Taină în prima vineri din lună, la biserica „Sf. Dumitru” şi în a doua vineri, la biserica „Soborul Maicii Domnului”, de la ora 18.

 4. În ziua de 2 Iunie, Sfânta Biserică face pomenirea morţilor-Moşii de vară - o Sâmbătă specială, rânduită pentru cei plecaţi dintre noi, din moşi, strămoşi.

 5. În perioada 11-29 Iunie, Biserica Ortodoxă se află în Postul Sfinţilor Apostoli, al patrulea post ca importanţă din cursul anului bisericesc. În cele două Duminici din acest post, Parohia noastră va organiza Seri Duhovniceşti cu invitaţi.

 6. În cursul lunii Iunie a.c., Biroul de Pelerinaje al Arhiepiscopiei Clujului, organizează pelerinaje în ţară, la mănăstirile din Judeţul Mureş, din Banat şi la mănăstirea de la Prislop, dar şi pelerinaje în străinătate. Cei interesaţi pot consulta afişierele celor două biserici din Parohia noastră. 

 7. În cursul lunii Iunie, pe lângă cele patru Duminici, avem Praznicele Împărăteşti: Pogorârea Sfântului Duh-Rusaliile (3) şi Sfânta Treime (4), precum şi Sărbătorile: Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul-Sânzienele (24) şi Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel (29).

 8. Tot în luna Iunie, Biserica Ortodoxă face pomenirea următorilor Sfinţi Români: Sf. Mare Mc. Ioan cel Nou de la Suceava (2 şi 24 ), Sf. Mc. Zotic, Atal, Camasie şi Filip de la Niculiţel (4), Sf. Mc. Nicandru şi Marcian (8), Sf. Mc. Isihie (15), Duminica Sfinţilor Români (17), Sf. Ier. Grigorie Dascălul, Mitropolitul Ţării Româneşti (22), Sf. Ier. Niceta de Remesiana (24) şi Sf. Ier. Ghelasie de la Râmeţ (30). 

 9. La biserica „Sf. Dumitru”, de luni până vineri inclusiv, după Vecernie, se citeşte şi se explică câte un capitol din Cartea Psalmilor din Vechiul Testament, sâmbăta seara se oficiază şi Acatistul Sfântului Dumitru, iar Duminica seara se prezintă o temă de istorie a Bisericii Ortodoxe Române.

 10. La biserica „Soborul Maicii Domnului” de pe strada Florilor, în cele patru Duminici din luna Iunie, după Slujba Vecerniei, se face explicarea Sfintei Liturghii, iar sâmbăta seara se oficiază şi un Acatist în cinstea Maicii Domnului.

 11. În luna Mai a anului 2012, au primit Taina Sfântului Botez în Biserica Ortodoxă din Parohia noastră, 12 copii, 4 băieţei şi 8 fetiţe : Cozea Maria Alexandra, Vlaicu Anastasia Maria, Sătmărean Andrei, Ilie Maria Izabela, Nicu Mark, Matei Emma, Moldovan Patricia Maria, Beleiu Anamaria Beatriz, Samoilă Tudor Gabriel, Indolean Bogdan Andrei, Miclăuş Teodora şi Munteanu Ştefania Maria. Urăm bun venit în sânul Bisericii Ortodoxe, noilor creştini !

 12. În Luna Mai, s-au întemeiat două noi familii ortodoxe în Parohia noastră, prin Taina Sfintei Cununii: Jugănariu Cristian-Cosmin şi Nemeş Ancuţa-Adriana; Arciudean Cosmin şi Chiorean Andreea-Ioana. Le dorim alese împliniri în viaţa de familie!

 13. Tot în cursul lunii Mai 2012, au adormit întru Domnul 2 enoriaşi ai Parohiei noastre: Ilea Maria (77 ani) şi Nicoară Ana (60 ani). Bunul Dumnezeu să-i ierte şi să-i odihnească!


Preot Paroh Dumitru-Marcel Andreica

« Înapoi

 
Adrese utile

Fundaţia Bartolomeu

Fundaţia Bartolomeu

Radio renaşterea
Radio renaşterea

Biblia în versiunea Mitropolitului Bartolomeu

Biblia în versiunea Mitropolitului Bartolomeu

Mitropolia Clujului
Mitropolia Clujului