Luna mai 2012

 1. În fiecare seară de luni, începând de la ora 19, în biserica parohială „Sfântul Dumitru”, au loc întâlnirile cu tinerii din Parohia noastră.

 2. În luna Aprilie 2012, în calitate de invitaţi, în Parohia noastră au slujit următorii Preoţi: Pr. Marius Ciorca, Preot misionar la Protopopiatul Tinca – Episcopia Oradiei, Pr. Călin-Andrei Mateiu, Parohia „Sf. Arhangheli” Ruginoasa – Episcopia Sălajului, Pr. Mihai Colţ, Paroh al Parohiei „Sf. Ioan Botezătorul” Cluj-Napoca – Protopopiatul Cluj II, şi Pr. Ioan Râzea, Preot de slujire caritativă la Spitalul Clinic C.F.R. Cluj-Napoca, Protopopiatul Cluj II.

 3. În anul 2012, închinat Tainei Sfântului Maslu, în Parohia noastră se săvârşeşte această Sfântă Taină în prima vineri din lună, la biserica „Sf. Dumitru” şi în a doua vineri, la biserica „Soborul Maicii Domnului”, de la ora 18.

 4. În ziua de 8 Mai a.c., s-a săvârşit Slujba Parastasului de 6 luni, la mormântul Părintelui Dumitru Toadere şi a Doamnei Preotese Iliana, din cimitirul Floreşti. Dumnezeu să-i ierte şi să-i odihnească!

 5. În cadrul şedinţei lunare de la Protopopiatul Cluj I, unde au participat şi preoţii Parohiei noastre, s-a dezbătut tema: „Taina Sfintei Cununii în prima Epistolă către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel”.

 6. În Duminica din 20 Mai, după Sfânta Liturghie, la biserica „Sf. Dumitru” au fost premiaţi cei 9 tineri care au participat la concursul organizat de Patriarhia Română, intitulat „Alege Şcoala”. Tema concursului a fost: „Şcoala mea”, iar premiile au constat în genţi cu rechizite şcolare. Dintre cei 9 tineri premiaţi la faza pe Parohie, doi s-au calificat la faza pe Protopopiat: Gheorghieş Ioana şi Todea Roxana. Felicitări tuturor tinerilor participanţi la concurs!

 7. În data de 20 Mai, s-a întrunit Cercul Preoţesc Floreşti în Parohia Vălişoara. S-a săvârşit Sluba Vecerniei de către Preoţii acestui Cerc,  în frunte cu Preasfinţitul Părinte Episcop Vasile Someşanul, după care a avut loc obişnuita şedinţă de lucru.

 8. La data de 21 Mai, tinerii care participă săptămânal la întâlnirile din biserica „Sf. Dumitru”, au fost premiaţi de către Părintele Daniel Paşca, responsabil de activităţile cu tinerii în anul 2012.

 9. În ziua de 24 Mai, la Praznicul Înălţării la Cer a Domnului nostru Iisus Hristos, Biserica Ortodoxă Română face pomenirea Eroilor Neamului Românesc. Preoţii Parohiei noastre vor săvârşi Slujba Parastasului la Monumentul Eroilor din centrul Comunei Floreşti, de la ora 12,30, în prezenţa credincioşilor şi a autorităţilor locale.

 10. În toate Miercurile şi Vinerile dintre Duminica Tomii şi Rusalii, Biserica Ortodoxă face dezlegare la peşte.

 11. La data de 28 Mai, la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, are loc Conferinţa preoţească de primăvară, prezidată de Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Andrei, la care participă toţi Preoţii Protopopiatului Cluj I, având ca temă: „2012, Anul Sfântului Maslu şi al îngrijirii bolnavilor”. 

 12. La 22 şi 29 Mai, în cadrul Parteneriatului Biserică-Şcoală, preşcolarii de la Grădiniţa Nr. 2 Floreşti şi grupul coral „Zâmbet de copil” al claselor I-IV din Şcoala Floreşti, vor face înregistrări cu tematică religioasă, la Postul de Radio Renaşterea al Mitropoliei Ortodoxe a Clujului.

 13. În cursul lunii Mai, pe lângă cele patru Duminici, avem Sărbătoarea: Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena (21) şi Praznicul Împărătesc: Inălţarea Domnului (24).

 14. Tot în luna Mai, Biserica Ortodoxă face pomenirea următorilor Sfinţi Români: Sf. Ier. Atanasie al III-lea, Patriarhul Constantinopolului (2), Sf. Cuv. Irodion de la Lainici (3) şi  Sf. Mc. Ioan Valahul (12).

 15. La biserica „Sf. Dumitru”, de luni până vineri inclusiv, după Vecernie, se citeşte şi se explică câte un capitol din Cartea Psalmilor din Vechiul Testament, sâmbăta seara se oficiază şi Acatistul Sfântului Dumitru, iar Duminica seara se prezintă o temă de istorie a Bisericii Ortodoxe Române.

 16. La biserica „Soborul Maicii Domnului” de pe strada Florilor, în cele patru Duminici din luna Mai, după Slujba Vecerniei, se face explicarea Sfintei Liturghii, iar sâmbăta seara se oficiază şi un Acatist în cinstea Maicii Domnului.

 17. În luna Aprilie a anului 2012, au primit Taina Sfântului Botez în Biserica Ortodoxă din Parohia noastră, 18 copii, 12 băieţei şi 6 fetiţe : Moga Elias, Oltean Alin Beniamin, Rotaru Nicolas Gabriel, Lorinczi Alexandra-Andrada, Mironescu Teofilia Maria, But Tudor, Ciucă Sofia Amalia, Anghel Rareş, Bordianu Ştefan Dan, Păuşan Ilie Alexandru, Vancea Darius, Mureşan Andrei, Neagu Alexandru Matei, Onofrei Oana Gabriela, Petric Alexandru Darius, Ursu Alexandru Ioan, Bogdan Mihaela şi Moldovan Clara Sofia. Urăm bun venit în sânul Bisericii Ortodoxe, noilor creştini !

 18. Tot în cursul lunii Aprilie 2012, au adormit întru Domnul 5 enoriaşi ai Parohiei noastre: Topan Dumitru (85 ani), Truţa Vasile (75 ani), Gal Ana (64 ani), Cociş Ioan (56 ani) şi Sverinciuc Viorica (79 ani). Bunul Dumnezeu să-i ierte şi să-i odihnească!


Preot Paroh Dumitru-Marcel Andreica

« Înapoi

 
Adrese utile

Fundaţia Bartolomeu

Fundaţia Bartolomeu

Radio renaşterea
Radio renaşterea

Biblia în versiunea Mitropolitului Bartolomeu

Biblia în versiunea Mitropolitului Bartolomeu

Mitropolia Clujului
Mitropolia Clujului