Luna martie 2012

 1. În fiecare seară de luni, începând de la ora 19, în biserica parohială „Sfântul Dumitru”, au loc întâlnirile cu tinerii din Parohia noastră.

 2. În luna Februarie 2012, în calitate de invitaţi, în Parohia noastră au slujit următorii Preoţi: Pr. Vasile Luţai, Parohia Vişeu – Episcopia Maramureşului şi Sătmarului, Pr. Virgil Man, Parohia „Sf. Paraschiva” Cluj-Napoca, Protopopiatul Cluj II, Pr. Niculai Buda şi Pr. Valentin Bochiş, Parohia „Naşterea Domnului” Cluj-Napoca, Protopopiatul Cluj II şi Pr. Claudiu Vaida, Parohia Muncel,  Protopopiatul Dej.

 3. La data de 1 Martie 2012, Părintele Dumitru-Marcel Andreica a împlinit 7 ani de la numire şi instalare ca Preot Paroh la Parohia „Sfântul Dumitru” Floreşti!

 4. În ziua de 2 Martie, s-a întrunit Cercul Preoţesc Floreşti la biserica parohială „Sfântul Dumitru” din Floreşti, iar la 24 Martie, la Parohia Vălişoara, în ambele biserici săvârşindu-se Taina Sfântului Maslu.

 5. Începând cu Duminica Ortodoxiei, din data de 4 până în 25 Martie, în Parohia noastră s-a organizat colecta pentru Fondul Central Misionar, adunându-se suma totală de 1.700 Lei. Mulţumim tuturor credincioşilor care au contribuit la această colectă!

 6. La data de 8 Martie, cei patru Preoţi ai Parohiei noastre au participat la şedinţa preoţească lunară de la Protopopiatul Cluj I. 

 7. În perioada 27 Februarie-14 Aprilie 2012, Biserica Ortodoxă se află în Postul Sfintelor Paşti. Perioadă de aspră asceză, post, intensificare a rugăcinii şi a faptelor bune de milostenie, în vederea practicării virtuţilor şi a apropierii mai mult de Dumnezeu şi a întâmpinării cu vrednicie a Sfintei Învieri din morţi a Domnului nostru Iisus Hristos. Îndemn la frecventarea bisericii, spovedanie şi împărtăşire cu Sfintele Taine! Toate zilele de sâmbătă sunt închinate pomenirii celor adormiţi întru dreapta credinţă, culminând cu Sâmbăta lui Lazăr (înainte de Florii), când are loc parastasul din cimitir şi luminaţia de primăvară.

 8. La data de 10 Martie a.c., Înaltpreasfinţitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului şi Clujului şi Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sălajului, s-a aflat în Parohia noastră, săvârşind Taina Sfântului Botez pentru pruncul Vesa Andrei Simon!

 9. În cursul lunii Martie, Preoţii Parohiei îi vor vizita acasă pe cei bolnavi şi neputincioşi, spre a-i spovedi şi împărtăşi cu Sfintele Taine.

 10. În Duminicile Postului Mare, Parohia noastră organizează Seri Duhovniceşti la biserica „Sfântul Dumitru”, având ca invitaţi pe: Pr. Iosif Hulpe, Parohia Gilău II – Despre rugăciunea Sf. Efrem Sirul (4 martie), Pr. Prof. Dr. Vasile Stanciu, Facultatea de Teologie Ortodoxă Cluj-Napoca – Meditaţii în Postul Mare (11 martie), Pr. Dr. Gheorghe Şanta, Parohia Aşchileu Mic – Despre grăirea în deşert (18 martie), Pr. Liviu Vidican-Manci, Inspector de Religie pe Judeţul Cluj – Despre dragoste (25 martie) şi Arhim. Dr. Teofil Tia, Duhovnicul Facultăţii de Teologie Ortodoxă Cluj-Napoca – Despre smerenie şi răbdare (1 aprilie).

 11. În ziua de 24 Martie, Preoţii Parohiei noastre au făcut gardă lângă Crucea Mântuitorului Iisus Hristos, adusă la Catedrala din Cluj, de la Mitropolia de Veria-Grecia.

 12. În cursul lunii Martie, pe lângă cele patru Duminici, avem şi un Praznic Împărătesc: Buna Vestire (25).

 13. Tot în luna Martie, Biserica Ortodoxă face pomenirea următorilor Sfinţi Români: Sf. Mc. Montanus preotul şi soţia sa Maxima (26).

 14. La biserica „Sf. Dumitru”, în serile de luni, marţi şi joi, după Pavecerniţă, se citeşte şi se explică câte un capitol din Cartea Psalmilor din Vechiul Testament, iar sâmbăta seara se oficiază şi Acatistul Sfântului Dumitru.

 15. La biserica „Soborul Maicii Domnului” de pe strada Florilor, în cele patru Duminici din luna Martie, după Slujba Vecerniei, se face explicarea Sfintei Liturghii, iar sâmbăta seara se oficiază şi un Acatist în cinstea Maicii Domnului.

 16. Pe tot parcursul Postului Mare, la amândouă bisericile din Parohia noastră, se oficiază Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite, miercurea şi vinerea de la ora 14, iar în celelalte zile de peste săptămână programul Sfintelor Slujbe decurge normal: dimineaţa de la ora 8, Sfânta Liturghie şi de la ora 18 Slujba de seară (Vecernia sau Pavecerniţa).

 17. În luna Februarie a anului 2012, au primit Taina Sfântului Botez în Biserica Ortodoxă din Parohia noastră, 14 copii, 7 băieţei şi 7 fetiţe : Sicomaş Mara Ioana, Galea Ilinca Maria, Vaida Iris Ioana, Varga Sergiu Matei, Laşonţi Maria Antonia, Mermezan Tudor Radu, Purcel Adrian Vasile Ciprian, Dincă Gabriela Maria, Petruş Ştefan Cristian, Curea Sofia Elena, Ionescu Dore Filip Ştefan, Tămaş Matei Lucian, Suciu Paula Maria şi Pop Dragoş Gabriel. Urăm bun venit în sânul Bisericii Ortodoxe, noilor creştini!

 18. În luna Februarie a.c., au primit Taina Sfintei Cununii în Parohia noastră şi s-au întemeiat două familii creştine ortodoxe noi: Crişan Flaviu-Cornel şi Curte Denisa-Florentina; Holeră Dan şi Duma Sorina. Le dorim binecuvântare de la Dumnezeu şi frumoase împliniri în viaţa de familie!

 19. Tot în cursul lunii Februarie 2012, au adormit întru Domnul 4 enoriaşi ai Parohiei noastre: Costea Ştefan (55 ani), Boca Aurel (71 ani), Duma Cornelia (60 ani), şi Moldovan Eugenia (85 ani). Bunul Dumnezeu să-i ierte şi să-i odihnească!

 

Preot Paroh Dumitru-Marcel Andreica

« Înapoi

 
Adrese utile

Fundaţia Bartolomeu

Fundaţia Bartolomeu

Radio renaşterea
Radio renaşterea

Biblia în versiunea Mitropolitului Bartolomeu

Biblia în versiunea Mitropolitului Bartolomeu

Mitropolia Clujului
Mitropolia Clujului