Luna februarie 2012

 1. În cursul anului 2012, an dedicat Sfintei Taine a Maslului şi îngrijirii bolnavilor pe tot cuprinsul Bisericii Ortodoxe Române, în Parohia noastră, după oficierea fiecărui Sfânt Maslu de obşte, la ambele biserici preoţii vor tâlcui această Sfântă Taină.

 2. În fiecare seară de luni, începând de la ora 19, în biserica parohială „Sfântul Dumitru”, au loc întâlnirile cu tinerii din Parohia noastră.

 3. În luna Ianuarie 2012, în calitate de invitaţi, în Parohia noastră au slujit următorii Preoţi: Pr. Nicolae, Parohia Unguraş, Protopopiatul Dej, Pr. Ştefan-Rareş Prunean, Parohia „Sf. Arhanghel Mihail” Cluj-Napoca, Protopopiatul Cluj II, Pr. Bogdan Marian, Parohia „Sf. Ioan Gură de Aur” Cluj-Napoca, Protopopiatul Cluj II, Preot Georgel Rednic, Parohia Cojocna, Protopopiatul Cluj I, Pr. Dumitru Boca, Parohia Baciu şi Pr. misionar Florin Ignat, Protopopiatul Cluj I.

 4. În perioada Ianuarie-Februarie 2012, Preoţii Parohiei noastre au suplinit şi Parohia Stolna, situată în Cercul nostru preoţesc.

 5. La data de 5 februarie a.c., Preoţii Dumitru-Marcel Andreica, Daniel Paşca şi Cristian-Gelu Perşa au săvârşit Taina Sfântului Maslu în Parohia Boju, Protopopiatul Cluj I, unde de curând slujeşte tânărul Părinte Bancoş Brian, fost cântăreţ bisericesc al Parohiei noastre, la biserica „Soborul Maicii Domnului”, între anii 2010 şi 2011.

 6. La data de 8 Februarie, în cimitirul din Floreşti s-a oficiat Parastasul de 3 luni de la trecerea la Domnul a Părintelui Dumitru Toadere şi a soţiei sale, Iliana preoteasa. Veşnica lor pomenire!

 7. În ziua de 9 Februarie, Preoţii Parohiei noastre au luat parte la obişnuita şedinţă de lucru de la sediul Protopopiatului Ortodox Român Cluj I.

 8. În ziua de 17 Februarie 2012, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, a luat hotărârea de a trece două Eparhii din Mitropolia noastră, la Mitropolia Sibiului, scindând, astfel Mitropolia întemeiată de marele nostru înaintaş, Mitropolitul Bartolomeu. Astfel, Arhiepiscopia Ortodoxă de Alba Iulia şi Episcopia Ortodoxă de Oradea vor aparţine de Mitropolia de la Sibiu, în timp ce Mitropolia noatră va avea în componenţă: Arhiepiscopia Vadului, Feleacului şi Clujului, Episcopia Maramureşului şi Sătmarului şi Episcopia Sălajului, numindu-se: Mitropolia Clujului, Maramureşului şi Sălajului. O hotărâre sinodală pe care o respectăm, dar care nu ne onorează!

 9. Sâmbăta dinaintea Duminicii Înfricoşătoarei Judecăţi, 18 Februarie, numită în Biserica Ortodoxă Sâmbăta moşilor de iarnă, are loc pomenirea tuturor celor răposaţi din neamul nostru, ştiuţi şi neştiuţi. În toate bisericile se săvârşesc slujbe de pomenire a celor adormiţi întru dreapta credinţă şi întru nădejdea învierii! Bunul Dumnezeu să le facă parte de odihnă veşnică!

 10. În perioada 20-21 Februarie a.c., Parohia noastră a fost reprezentată prin Preotul Paroh, alături de alte 9 Parohii din Protopopiatul Cluj I, la un seminar de informare cu privire la proiectul de catehizare a tinerilor numit „Alege Şcoala”. Formatorii, profesori universitari şi inspectori patriarhali, ne-au împărtăşi din experienţa lor şi a altor Parohii din Patriarhia Română, modele de catehizare şi de apropiere a tinerilor de Sfânta Biserică Ortodoxă, Mama spirituală a Poporului Român!

 11. La data de 22 Februarie, cei patru Preoţi ai Parohiei noastre au avut o întrevedere cu Înaltpreasfinţitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului şi Clujului şi Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sălajului.

 12. În perioada 27 Februarie-14 Aprilie 2012, Biserica Ortodoxă se află în Postul Sfintelor Paşti. Perioadă de aspră asceză, post, intensificare a rugăcinii şi a faptelor bune de milostenie, în vederea practicării virtuţilor şi a apropierii mai mult de Dumnezeu şi a întâmpinării cu vrednicie a Sfintei Învieri din morţi a Domnului nostru Iisus Hristos. Îndemn la frecventarea bisericii, spovedanie şi împărtăşire cu Sfintele Taine!

 13. În cursul lunii Februarie, pe lângă cele patru Duminici, avem şi un Praznic Împărătesc: Întâmpinarea Domnului (2).

 14. Tot în luna Februarie, Biserica Ortodoxă face pomenirea următorilor Sfinţi Români: Sf. Cuv. Ioan Casian şi Gherman din Dobrogea (29).

 15. La biserica „Sf. Dumitru”, în fiecare seară, după Vecernie, de luni până vineri inclusiv, se citeşte şi se explică câte un capitol din Cartea lui Iov şi Cartea Psalmilor din Vechiul Testament, iar sâmbăta seara se oficiază şi Acatistul Sfântului Dumitru.

 16. La biserica „Soborul Maicii Domnului” de pe strada Florilor, în cele patru Duminici din luna Februarie, după Slujba Vecerniei, se face explicarea Sfintei Liturghii. Miercuri şi vineri seara, după Vecernie se citeşte din Vieţile Sfinţilor, iar sâmbăta seara se oficiază şi un Acatist în cinstea Maicii Domnului.

 17. Pe tot parcursul Postului Mare, la amândouă bisericile din Parohia noastră, se oficiază Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite, miercurea şi vinerea de la ora 14, iar în celelalte zile de peste săptămână programul Sfintelor Slujbe decurge normal: dimineaţa de la ora 8, Sfânta Liturghie şi de la ora 18 Slujba de seară (Vecernia sau Pavecerniţa).

 18. În luna Ianuarie a anului 2012, au primit Taina Sfântului Botez în Biserica Ortodoxă din Parohia noastră, 14 copii, 7 băieţei şi 7 fetiţe : Blaga Dragoş Alexandru, Pop Anna Natalia, Ugruţan Georgiana Maria, Cociş Raul Alex, Ispas Iulia Gabriela, Şipoş Octavian Daniel, Gheţe Cristina, Varo Ioana Lucia, Berci Anghel Sara Bianca, Vancea Vlad, Talpoş Cătălin Cristian, Chiş Nicola Ionuţ, Benţea Cristian Flaviu şi Gherasim Teodora Elena. Urăm bun venit în sânul Bisericii Ortodoxe, noilor creştini !

 19. În luna Ianuarie a.c., a primit Taina Sfintei Cununii în Parohia noastră şi s-a întemeiat o familie creştină ortodoxă nouă: Morariu Darius şi Alexe Romina Cristina. Le dorim binecuvântare de la Dumnezeu şi frumoase împliniri în viaţa de familie!

 20. Tot în cursul lunii Ianuarie 2012, au adormit întru Domnul 6 enoriaşi ai Parohiei noastre: Culda Rozalia (77 ani), Lingurar Gheorghe (76 ani), Pop Iosif (37 ani), Ilieş Maria (95 ani), Năsui Irina (87 ani) şi Tătar Vasile (62 ani). Bunul Dumnezeu să-i ierte şi să-i odihnească!

 

Preot Paroh Dumitru-Marcel Andreica

 
Adrese utile

Fundaţia Bartolomeu

Fundaţia Bartolomeu

Radio renaşterea
Radio renaşterea

Biblia în versiunea Mitropolitului Bartolomeu

Biblia în versiunea Mitropolitului Bartolomeu

Mitropolia Clujului
Mitropolia Clujului