Luna decembrie 2011

 1. La data de 1 Decembrie, cu ocazia Zilei Naţionale a României, a avut loc la biserica parohială „Sfântul Dumitru” din Floreşti, Slujba de Tedeum, în prezenţa autorităţilor din Comuna Floreşti, urmată de un cuvânt de învăţătură şi depuneri de coroane de flori la Monumentul Eroilor din centrul comunei.

 2. În primele două săptămâni din luna Decembrie, preoţii Parohiei noastre îi vor vizita la domiciliu pe cei bolnavi, pe neputincioşi şi vârstnici, spovedindu-i şi împărtăşindu-i cu Sfintele Taine.

 3. La data de 6 Decembrie a.c., s-au împlinit 90 de ani de la reactivarea Eparhiei Ortodoxe Române a Vadului, Feleacului şi Clujului. Cu această ocazie a fost prezent la Cluj-Napoca Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române.

 4. În toate Duminicile din Postul Crăciunului, după Slujba Vecerniei, organizăm Seri Duhovniceşti la biserica parohială „Sfântul Dumitru”, începând cu ora 18. Programul invitaţilor şi temele sunt afişate la cele două biserici şi pe site-ul Parohiei: www.sfdumitru.ro. În acest Post, temele au fost propuse de către Părintele Mitropolit Andrei al Clujului.

 5. La 13 Decembrie, în Mănăstirea „Acoperământul Maicii Domnului” din Floreşti, a avut loc ultima întâlnire a preoţilor din Cercul Preoţesc Floreşti. S-a săvârşit dumnezeiasca Liturghie, încheiată cu prezentarea vieţii şi a învăţăturii Sfântului Ierarh Dosoftei, Mitropolitul Moldovei. În cadrul dicuţiilor purtate, s-a adus la cunoştinţa preoţilor viaţa exemplară a Sfântului Nicolae Planas din Insula Naxos-Grecia.

 6. În ziua de 18 Decembrie, la cimitirul ortodox din Floreşti, s-a săvârşit Parastasul de 40 de zile pentru Părintele Dumitru Toadere şi Doamna Preoteasă Iliana. Dumnezeu să le facă parte de odihnă veşnică!

 7. Tinerii ortodocşi din Floreşti au susţinut sceneta de Crăciun intitulată „Naşterea Domnului”, sâmbătă, 17 Decembrie în biserica „Soborul Maicii Domnului” şi Duminică, 18 Decembrie în biserica „Sfântul Dumitru”, în prezenţa unui mare număr de credincioşi, bucurându-se de o deosebită apreciere. Miercuri, 21 Decembrie, aceiaşi tineri, împreună cu preoţii şi doamnele preotese din Parohie, au colindat cele mai importante instituţii din Floreşti, aducându-le vestea cea bună a Naşterii Domnului nostru Iisus Hristos, în graiul străvechilor colinde româneşti.

 8. În Duminica din 17 Decembrie, la biserica „Soborul Maicii Domnului”, după Sfânta Liturghie, a avut loc o scenetă şi un concert de colinde susţinute de copiii de la Grădiniţa Nr. 2 din Floreşti. Luni, 19 Decembrie, la biserica „Sfântul Dumitru”, copiii de la Grădiniţa Nr. 1 din Floreşti, au susţinut şi ei un minicincert de colinde. Toţi copilaşii au fost apreciaţi şi au primit daruri din partea preoţilor şi a credincioşilor Parohiei.

 9. La data de 20 Decembrie, la sediul Parohiei, a avut loc ultima şedinţă a Consiliului Parohial pe anul 2011. Cu acest prilej s-a pregătit darea de seamă pe anul 2011, care va fi prezentată cu ocazia Adunării Parohiale, la 1 Ianuarie 2012, în biserica „Sfântul Dumitru”, de la ora 12, după încheierea Sfintei Liturghii.

 10. În ultima săptămână din Postul Naşterii Domnului, vor fi distribuite 60 de pachete cu alimente neperisabile, pentru tot atâtea familii nevoiaşe din Parohia noastră. Mulţumim creştinilor care au donat Bisericii aceste alimente pentru cei săraci!

 11. O altă acţiune socială a Parohiei noastre va avea loc la Casa de Tip Familial „Neghiniţă” din Floreşti, împreună cu Asociaţia „Civica” şi SC Amareto din Floreşti, constând în alimente, dulciuri, fructe, sucuri, produse cosmetice ş.a.

 12. De curând s-a deschis o nouă farmacie în Floreşti, Iorafarm, pe strada Avram Iancu Nr. 172 (lângă Banca Transilvania), având următorul program: L-V : 8-20; S : 9-18; D : 9-15. Slujba Sfeştaniei a fost oficiată de Părintele Cristian Perşa.

 13. În perioada 28 Decembrie 2011 – 7 Ianuarie 2012, toţi creştinii ortodocşi din Parohia noastră veţi fi vizitaţi de preoţii Parohiei, cu ocazia sfinţirii caselor. Programul va fi prezentat şi afişat la cele două biserici, precum şi pe site-ul Parohiei: www.sfdumitru.ro.

 14. În luna Noiembrie, în calitate de invitaţi, în Parohia noastră au slujit Preasfinţiţii Episcopi: Timotei, al românilor ortodocşi din Spania şi Portugalia şi Preasfinţitul Vasile Someşanul, precum şi următorii Preoţi: Pr. Claudiu Melean, misionar, Pr. Sebastian Rus, Duhovnicul Seminarului Teologic din Cluj-Napoca, Pr. Dorinel Aşchilean, Parohia Răcătău, Pr. misionar Florin Ignat şi Pr. Brian Bancoş, Parohia Boju.

 15. În cursul lunii Decembrie, pe lângă cele patru Duminici, avem şi patru Praznice Împărăteşti şi Sărbători Mari: Sf. Ierarh Nicolae (6), Naşterea Domnului (25), Soborul Maicii Domnului (26) şi Sfântul Întâiul Mucenic şi Arhidiacon Ştefan (27).

 16. Tot în luna Decembrie, Biserica Ortodoxă face pomenirea următorilor Sfinţi Români: Cuviosul Gheorghe de la Cernica (3), Sf. Mc. Filofteia de la Curtea de Argeş (7), Sf. Dosoftei, Mitropolitul Moldovei (13), Cuv. Daniil Sihastrul (18), Sf. Petru Movilă, Mitropolitul Kievului (22), Cuv. Nicodim de la Tismana (26) şi Sf. Mc. Hermes (31).

 17. La biserica „Sf. Dumitru”, în fiecare seară, după Vecernie, de luni până vineri inclusiv, se citeşte şi se explică câte un capitol din Cartea lui Iov din Vechiul Testament, iar sâmbăta seara se oficiază şi Acatistul Sfântului Dumitru.

 18. La biserica „Soborul Maicii Domnului” de pe strada Florilor, în cele patru Duminici din luna Noiembrie, după Slujba Vecerniei, se prezintă cateheze speciale. Miercuri şi vineri seara, după Vecernie se citeşte din Vieţile Sfinţilor, iar sâmbăta seara se oficiază şi un Acatist în cinstea Maicii Domnului.

 19. În luna Noiembrie a anului 2011, au primit Taina Sfântului Botez în Biserica Ortodoxă din Parohia noastră, 13 copii, 7 băieţei şi 6 fetiţe : Bothază Marc Alex, Chiribiţan Traiana Diana, Rogozan Rareş Adrian, Paven Laurenţiu, Ghişa Dara Alexandra, Mureşan Cătălin Daniel, Pop Teodora Maria, Vaida Matei Rareş, Ţop Sara Maria, Voivod Mihai, Cimpoi Irina Eliza, Duca Lara Sonia şi Cotişel Tudor Ioan. Urăm bun venit în sânul Bisericii Ortodoxe, noilor creştini !

 20. Tot în cursul lunii Noiembrie 2011, au adormit întru Domnul 5 enoriaşi ai Parohiei noastre: Holeră Petru (59 ani), Preot Dumitru Toadere (64 ani), Doamna Preoteasă Iliana Toadere (63 ani), Abrudan Sînziana (55 ani) şi Fulop Lucreţia (67 ani). Bunul Dumnezeu să-i ierte şi să-i odihnească!

 21. Mulţumim tuturor credincioşilor ortodocşi din Floreşti, care, în cursul anului 2011 au înţeles să sprijine Parohia noastră prin fidelitatea faţă de credinţa ortodoxă, participarea la Sfintele Slujbe ale Bisericii, ajutorarea celor săraci, participarea la colectele organizate în cele două biserici, donaţii pentru Catedrala Mântuirii Neamului şi construirea bisericii ortodoxe de pe strada Cloşca, donaţii pentru padimentarea bisericii de pe strada Florilor, pentru mobilierul bisericesc şi multe altele. Mulţumim pentru sprijinul acordat de către Consiliul Local Floreşti, Consiliul Judeţean Cluj şi Secretariatul de Stat pentru Culte. Tuturor vă mulţumim, dorindu-vă Sărbători Fericite! La mulţi ani şi un An Nou binecuvântat!

Preot Paroh Dumitru-Marcel Andreica

« Înapoi

 

 
Adrese utile

Fundaţia Bartolomeu

Fundaţia Bartolomeu

Radio renaşterea
Radio renaşterea

Biblia în versiunea Mitropolitului Bartolomeu

Biblia în versiunea Mitropolitului Bartolomeu

Mitropolia Clujului
Mitropolia Clujului