Luna noiembrie 2011

 1. În fiecare seară de luni, începând cu ora 19, la biserica parohială „Sfântul Dumitru” are loc obişnuita întâlnire cu tinerii din Parohie. Întâlnirile tinerilor din această perioadă au ca scop pregătirea unui program special cu ocazia Sfintelor Sărbători al Naşterii Domnului nostru Iisus Hristos. De asemenea tinerii noştri participă şi la concursul intitulat „Şcoala mea” organizat de Patriarhia Română şi la concursul de colinde iniţiat de Arhiepiscopia Clujului.

 2. La 26 Octombrie s-a prăznuit Hramul Parohiei noastre, în prezenţa Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Andrei, care a săvârşit Sfânta Liturghie arhierească în fruntea unui sobor de 15 slujitori. În cadrul Sfintei Liturghii a fost hirotonit întru Preot tânărul Brian Bancoş, a fost instalat noul Preot Slujitor de la Parohia noastră, Dan-Marius Matei şi s-a săvârşit o slujbă de pomenire a preoţilor şi ctitorilor sfintei biserici.

 3. La data de 29 Octombrie, la Catedrala Mitropolitană din Sibiu a avut loc proclamarea solemnă a canonizării Sfântului Ierarh Andrei Şaguna, Mitropolitul Transilvaniei (sec.XIX), cu zi de prăznuire la 30 Noiembrie a fiecărui an. A doua zi, la 30 Octombrie, la Caterdala Arhiepiscopală din Alba Iulia, s-a proclamat solemn trecerea în rândul Sfinţilor a Sfântului Ierarh Simion Ştefan, Mitropolitul Transilvaniei (sec. XVII), cu ziua de prăznuire la 24 Aprilie. Cei doi mari Ierarhi români ortodocşi ai Transilvaniei, pe lângă personalitatea lor copleşitoare în istoria Neamului Românesc şi a Bisericii Strămoşeşti, au devenit, de acum înainte şi rugători pentru noi înaintea Tronului Preasfintei Treimi! Sfinţilor Ierarhi Simion şi Andrei, rugaţi-vă lui Dumnezeu pentru noi!

 4. La 1 Noiembrie a.c., în cimitirul ortodox din Floreşti a avut loc o slujbă de pomenire a morţilor şi obişnuita luminaţie de toamnă! Dumnezeu să-i ierte şi să-i odihnească!

 5. Cu ajutorul Bunului Dumnezeu, la data de 2 Noiembrie 2011 au început lucrările de construire a bisericii ortodoxe cu hramul „Intrarea Domnului în Ierusalim”, de pe strada Cloşca din Floreşti. Părintele Mitropolit Andrei a vizitat şantierul noii biserici la 15 Noiembrie. Vă mulţumim tuturor celor ce ne ajutaţi cu donaţia dumneavoastră!

 6. În biserica parohială „Sfântul Dumitru” a avut loc, la 5 noiembrie, Slujba de primire solemnă în Biserica Ortodoxă a tânărului Papais Andrea, cetăţean italian, fost romano-catolic şi Furu Florica, fostă reformată-calvină. Celor doi li s-a oficiat rânduiala specială de dezlegare a făgăduinţelor din fostele lor biserici şi apoi Sfânta Taină a Mirungerii, prin care au devenit creştini ortodocşi. Bun venit în sânul Bisericii Ortodoxe noilor creştini!

 7. Părintele Simion Cristea, fost Paroh în Floreşti între 1977-1982, a împlinit vârsta de 74 de ani, la 8 Noiembrie. În numele comunităţii noastre parohiale îi dorim ani mulţi cu sănătate şi alese bucurii duhovniceşti! 

 8. La data de 8 Noiembrie, în urma unui tragic accident rutier, Părintele Dumitru Toadere şi Doamna preoteasă Ileana Toadere, domiciliaţi în Parohia noastră, au trecut la cele veşnice. Slujba Înmormântării a fost săvârşită la 10 Noiembrie, la Paraclisul Institutului Oncologic din Cluj-Napoca, unde a slujit Părintele Dumitru, iar înhumarea s-a făcut în cimitirul din Floreşti, în prezenţa Preasfinţiţilor Episcopi: Timotei, al Spaniei şi Portugaliei şi Vasile Someşanul, şi a unui mare număr de preoţi şi credincioşi. Parastasele de 9 zile, la 16 Noiembrie şi de 40 de zile, la 17 Decembrie 2011, vor fi săvârşite la mormintele lor din cimitirul Floreşti. Bunul Dumnezeu să le facă parte de odihna aleşilor Săi!

 9. La data de 10 Noiembrie a avut loc şedinţa lunară a preoţilor din Protopopiatul Cluj I, având ca temă peronalitatea Sfântului Ierarh Andrei Şaguna, Mitropolitul Transilvaniei.

 10. În Duminica din 13 Noiembrie, în Biserica Ortodoxă Română este Ziua Sfinei Scripturi, îndemn de citi şi a medita mai mult la cuvintele Domnului.

 11. În perioada 15 Noiembrie-24 Decembrie 2011, Biserica Ortodoxă se află în Postul Naşterii Domnului Iisus Hristos. În acest timp, în Parohia noastră se colectează alimente neperisabile, pentru a fi împărţite creştinilor aflaţi în suferinţe şi nevoi. Este un bun prilej de a face milostenie şi a spori postul şi rugăciunea.

 12. În toate Duminicile din Postul Crăciunului, după Slujba Vecerniei, organizăm Seri Duhovniceşti la biserica parohială „Sfântul Dumitru”, începând cu ora 18. Programul invitaţilor şi temele sunt afişate la cele două biserici şi pe site-ul Parohiei: www.sfdumitru.ro. În acest Post, temele au fost propuse de către Părintele Mitropolit Andrei al Clujului.

 13. La 8 şi 16 Noiembrie a.c., Părintele Paroh Dumitru-Marcel Andreica, a slujit alături de Preasfinţitul Părinte Episcop Vasile Someşanul, la bisericile „Sfinţii Arhangheli” din Tăuţi şi „Sfântul Matei” din Cluj-Napoca, cu ocazia hramurilor.

 14. În prima Duminică din Postul Naşterii Domnului, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, a transmis o scrisoare pastorală către toţi preoţii şi credincioşii ortodocşi români, cu ocazia Anului Omagial al Sfintelor Taine ale Botezului şi Cununiei, care stau la baza familiei creştine.

 15. Marţi 22 Noiembrie, au început lucrările de montare a parchetului din biserica „Soborul Maicii Domnului” de pe strada Florilor. Mulţumim creştinilor care ne-au ajutat şi ne ajută în această lucrare!

 16. În urma întâlnirii dintre Preoţii Parohiei noastre şi membri ai Asociaţiei Ortodoxe „Oastea Domnului”, cu acordul Primăriei Floreşti, s-a hotărât organizarea unui concert de colinde şi canţonete, cu concursul tenorului Costel Busuioc, la Casa de Cultură din Floreşti, Duminică, 27 Noiembrie, ora 19.

 17. Patriarhia Română iî îndeamnă pe toţi fiii Bisericii Strămoşeşti să sprijine financiar, după posibilităţi, prin intermediul Parohiilor, construirea Catedralei Mântuirii Neamului din Bucureşti, biserica simbol a Neamului Românesc şi a Credinţei Ortodoxe.

 18. Începând din vara acestui an, la sediul Mitropoliei din Cluj-Napoca funcţionează Biroul de Pelerinaje al Arhiepiscopiei Clujului, care organizează, periodic, pelerinaje la locurile sfinte din ţară şi străinătate. 

 19. În luna Octombrie, în calitate de invitaţi, în Parohia noastră au slujit următorii Preoţi: Pr. Gavril Vârva şi Arhid. Claudiu Grama, Consilieri Eparhiali, Pr. Prof. Univ. Dr. Vasile Stanciu, Facultatea de Teologie Ortodoxă Cluj-Napoca, Pr. Ioan Jeler, Protopop de Cluj I,  Pr. Paroh Mircea-Marian Andreica, Parohia „Sfântul Evanghelist Matei” Cluj-Napoca, Pr. Paroh Horea Petrea, Parohia „Toţi Sfinţii” Cluj-Napoca, Pr. Vasile Bancoş, Parohia „Sfinţii Apostoli” Cluj-Napoca, Pr. Paroh Ocna Dej, Pr. Ştefan-Rareş Prunean, Parohia „Sfântul Mihail” Cluj-Napoca, Pr. misionar Florin Ignat şi Pr. Brian Bancoş, Parohia Boju.

 20. În cursul lunii Noiembrie, pe lângă cele patru Duminici, avem şi trei Sărbători Mari: Soborul Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavriil (8), Intrarea în Biserică a Maicii Domnului (21), Sfântul Apostol Andrei cel Întâi chemat-Ocrotitorul României (30).

 21. Tot în luna Noiembrie, Biserica Ortodoxă face pomenirea următorilor Sfinţi Români: Sf. Mc. Claudiu, Castor, Sempronian şi Nicostrat (9), Sf. Martiri şi Mărturisitori Năsăudeni: Atanasie Todoran din Bichigiu, Vasile din Mocod, Grigorie din Zagra şi Vasile din Telciu (12), Sf. Ap. Filip (14), Cuv. Paisie de la Neamţ (15), Cuv. Grigorie Decapolitul, Sf. Mc. Dasie (20), Cuv. Antonie de la Iezerul, Vâlcea ( 23) Sf. Apostol Andrei cel Întâi Chemat-Ocrotitorul României şi Sf. Ierarh Andrei Şaguna, Mitropolitul Transilvaniei (30).

 22. La biserica „Sf. Dumitru”, în fiecare seară, după Vecernie, de luni până vineri inclusiv, se citeşte şi se explică câte un capitol din Cartea lui Neemia, Cartea Estera şi Cartea lui Iov din Vechiul Testament, iar sâmbăta seara se oficiază şi Acatistul Sfântului Dumitru.

 23. La biserica „Soborul Maicii Domnului” de pe strada Florilor, în cele patru Duminici din luna Noiembrie, după Slujba Vecerniei, se prezintă Apostolul Duminicii cu explicarea lui, precum şi cateheze speciale în timpul Postului Crăciunului. Miercuri şi vineri seara, după Vecernie se citeşte din Vieţile Sfinţilor, iar sâmbăta seara se oficiază şi un Acatist în cinstea Maicii Domnului.

 24. În luna Octombrie a anului 2011, au primit Taina Sfântului Botez în Biserica Ortodoxă din Parohia noastră, 16 copii, 5 băieţei şi 11 fetiţe : Trenca Darius Andrei, Şuta Ştefan Mihai, Copaci Patricia Ariana, Husa Maria Ioana, Szabo Eduard Ioan, Lavu Sofia Luiza, Benea Mara Teodora, Benea Sara Maria, Matei Smaranda Manon, Groza Ramona Maria, Tărău Izabela Nicoleta, Crişan Medeea Denisa Maria, Dozsa Narcisa Lorena, Miron Adrian, Terec Dragoş Sebastian şi Boca Irina Ioana. Urăm bun venit în sânul Bisericii Ortodoxe, noilor creştini !

 25. Tot în luna Octombrie 2011, în Parohia noastră s-au întemeiat 10 familii creştine ortodoxe noi, prin Taina Sfintei Cununii: Trif Ovidiu-Ispas şi Ilioni Adriana-Raluca; Balint Radu-Mihai şi Mărincuş Gabriela-Victoria; Fodorean Remus-Daniel şi Herţeg Lăcrămioara-Adina; Roba Vasile şi Bucur Ana-Gligorina; Rusu Călin-Mihai şi Voica Delia-Ileana; Runcan Răzvan-Radu şi Baciu Ramona; Mădaş Gheorghe-Ionel şi Arsene Aurelia; Gârbovan Ioan-Mircea şi Hădărean Alina-Maria; Balasz Istvan-Iozsef şi Mureşan Dorina-Lucia-Olimpia; Struguraş Petre-Daniel şi Tomşa Ioana. Le dorim binecuvântare şi alese împliniri în viaţa de familie!

 26. În cursul lunii Octombrie 2011, au adormit întru Domnul 2 enoriaşi ai Parohiei noastre: Gal Ilie (66 ani) şi Sucală Ilie (64 ani). Bunul Dumnezeu să-i ierte şi să-i odihnească!

 

Preot Paroh Dumitru-Marcel Andreica

« Înapoi

 

 
Adrese utile

Fundaţia Bartolomeu

Fundaţia Bartolomeu

Radio renaşterea
Radio renaşterea

Biblia în versiunea Mitropolitului Bartolomeu

Biblia în versiunea Mitropolitului Bartolomeu

Mitropolia Clujului
Mitropolia Clujului