Luna octombrie 2011

 

Sfântul Mare Mucenic DUMITRU, Izvorâtorul de Mir – Hramul bisericii şi a Parohiei noastre

 

În fiecare an, la data de 26 Octombrie, credincioşii ortodocşi din Floreşti se află în sărbătoare, prăznuindu-şi Patronul Spiritual, pe Sfântul şi Marele Mucenic Dumitru, Izvorâtorul de Mir, care îi ocroteşte pe românii floreşteni de 177 de ani. Atunci, la 1834, când s-a sfinţit biserica parohială, românii din Floreşti, la îndemnul preoţilor lor, l-au ales pe Sfântul Dumitru, mult iubit pe meleagurile noastre, să le fie Ocrotitor Spiritual. Au făcut această alegere pentru că în acele vremuri românii din Transilvania se aflau sub stăpânire străină, iar Sfântul Dumitru, Martir al lui Hristos, şi-a vărsat sângele pentru a-şi apăra credinţa în faţa păgânilor. Modelul vieţii pământeşti a Sfântului Dumitru a fost şi pentru românii din Floreşti un imbold la luptă şi rezistenţă în faţa celor străini de limba românească şi credinţa srtămoşească, ce atentau la identitatea lor.

Astăzi, românii din Floreşti suntem în libertate, vorbim româneşte şi avem credinţa dreptmăritoare ortodoxă primită de la strămoşi, nealterată, neştirbită şi neadăugită. Sfântul nostru Patron şi-a îndeplinit misiunea de a ne ocroti şi apăra, mijlocind în rugăciune la Tronul Preasfintei Treimi, pentru înaintaşi, pentru noi şi pentru generaţiile ce vor urma. Nouă ne revine misiunea de a-I mulţumi Bunului Dumnezeu pentu toate facerile de bine ce au fost asupra noastră, pe care le-am primit prin mijlocirea Sfântului Dumitru. Şi cum am putea fi recunoscători, decât slăvindu-L pe Dumnezeu şi cinstindu-l pe Sfântul Dumitru în biserica noastră parohială, în ziua prăznuirii sale, la 26 Octombrie.

În acest an, 2011, Hramul Parohiei noastre începe din ajunul Sărbătorii Sfântului, cu seara din 25 Octombrie, când vom săvârşi Slujba Priveghierii (Vecernia cu Litie şi Utrenia), începând cu ora 18. În ziua praznicului, dimineaţa de la ora 8,00, vom săvârşi Sfinţirea cea Mică a Apei, urmată de Acatistul Sfântului Dumitru. La ora 9,30 îl vom întâmpina pe Chiriarhul nostru, Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit ANDREI, care va săvârşi Sfânta Liturghie arhierească, va oficia Hirotonia întru Preot a tânărului Diacon Bancoş Brian, fostul nostru cântăreţ de la biserica „Soborul Maicii Domnului”, pentru Parohia Boju, apoi instalarea noului Preot Slujitor la Parohia noastră, Părintele Matei Dan-Marius, cuvântul de învăţătură al Ierarhului şi Parastasul pentru Preoţii şi Ctitorii Sfintei  biserici. La final, fiecare credincios prezent va putea servi câte ceva din osteneala donatorilor, consilierilor parohiali şi a doamnelor din Comitetul Parohial. Seara, de la ora 18, vom săvârşi Vecernia cu Litie şi predică.

Având în vedere Praznicul Sfântului Dumitru şi că aceasta este prima Sfântă Liturghie săvârşită de un Mitropolit în biserica noastră şi a treia Hirotonie de Preot şi o nouă instalare de Preot, vă aşteptăm pe toţi credincioşii Parohiei şi nu numai, să participaţi în număr mare la Hramul bisericii noastre parohiale, pentru a ne împărtăşi, cu toţii, de Harurile speciale revărate peste noi de Sfântul Duh în asemenea momente!

 

ŞTIRI DIN VIAŢA  BISERICII ORTODOXE ŞI A PAROHIEI NOASTRE - OCTOMBRIE 2011

 

 1. În fiecare seară de luni, începând cu ora 19, la biserica parohială „Sfântul Dumitru” are loc obişnuita întâlnire cu tinerii din Parohie. Întâlnirea durează o oră şi se discută probleme de credinţă şi alte subiecte de interes pentru tineretul ortodox. Tinerii sunt împărţiţi în două grupe: 9-13 ani şi 14-30 ani. Vă aşteptăm cu drag.

 2. La 1 Octombrie s-a prăznuit Hramul Sfintei Mănăstiri „Acoperământul Maicii Domnului” din Floreşti, ocazie cu care au fost aduse, spre închinare şi cinstire, Moaştele Sfântului Mucenic Ioan Rusu, de la Mănăstirea închinată Sfântului, din Municipiul Giurgiu. Sfânta Liturghie arhierească a fost săvârşită de către Preasfinţitul Părinte Episcop Vicar Vasile Someşanul, în fruntea unui mare sobor de preoţi şi diaconi. 

 3. La data de 9 Octombrie s-a întrunit Cercul Preoţesc Floreşti, în Parohia Vălişoara, unde Preasfinţitul Episcop Vasile Someşanul a săvârşit Slujba Vecerniei urmată de sfinţirea picturii Altarului bisericii, pictură realizată prin grija Părintelui Paroh, Ranta Paul-Mihai.

 4. La data de 13 Octombrie a avut loc şedinţa lunară a preoţilor din Protopopiatul Cluj I, având ca temă misiunea în Parohii prin intermediul materialelor tipărite.

 5. Miercuri, 19 Octombrie, a avut loc examenul de ocupare a postului de preot slujitor la Parohia noastră, post rămas vacant în urma transferului Preacucernicului Părinte Ştefan-Rareş Prunean la Parohia „Sfântul Arhanghel Mihail” din Cluj-Napoca. În urma acestui examen, prezidat de Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Andrei, Părintele Matei Dan-Marius, Preot de Slujire caritativă la Spitalul Municipal Turda, a obţinut cea mai mare medie dintre cei patru candidaţi, fiind declarat ocupant al postului de Preot Slujitor la Parohia noastră. Urăm bun venit şi rodnică activitate preoţească în Parohie, Părintelui Matei Dan-Marius!

 6. În perioada 20-31 Octombrie 2011, are loc recensământul populaţiei şi al locuinţelor de pe întreg teritoriul României. Biserica Ortodoxă Română îndeamnă clerul şi credincioşii ortodocşi să participe cu responsabilitate la acest recensământ şi să-şi declare identitatea creştin-ortodoxă.

 7. Vineri, 21 Octombrie, Părintele Paroh Dumitru-Marcel Andreica a slujit la Paraclisul „Sfinţii Mărturisitori Transilvăneni Visarion, Sofronie şi Oprea” din cadrul Liceului „Edmond Nicolau” din Cluj-Napoca, Sfânta Liturghie oficiată cu prilejul Hramului, la invitaţia Preotului Paroh Marian Andreica şi a conducerii liceului.

 8. În luna Septembrie, în calitate de invitaţi, în Parohia noastră au slujit următorii Preoţi: Pr. Paroh Mircea-Marian Andreica, Parohia „Sfântul Evanghelist Matei” Cluj-Napoca, Pr. Paroh Aşchilean Dorinel, Parohia Răcătău-Huedin, Pr. misionar Florin Ignat şi Pr. Ştefan-Rareş Prunean, Parohia „Sfântul Arhanghel Mihail” Cluj-Napoca.

 9. În cursul lunii Octombrie, pe lângă cele cinci Duminici, avem şi patru Sărbători Mari: Acoperământul Maicii Domnului, Hramul Mănăstirii Floreşti (1), Cuvioasa Paraschiva (14), Sfântul Mare Mucenic DUMITRU, Izvorâtorul de Mir, Ocrotitorul Parohiei noastre (26) şi Cuviosul Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucureştilor (27).

 10. Tot în luna Octombrie, Biserica Ortodoxă face pomenirea următorilor Sfinţi Români: Cuv. Iosif şi Chiriac de la Bisericani (2), Cuv. Mărt. Visarion, Sofronie şi Sf. Mc. Oprea; Sf. Preoţi Mărt. Ioan din Galeş şi Moise Măcinic din Sibiel (21) şi Sf. Iachint, Mitropolitul Ţării Româneşti (28). 

 11. La biserica „Sf. Dumitru”, în fiecare seară, după Vecernie, de luni până vineri inclusiv, se citeşte şi se explică câte un capitol din Cartea Întâi a lui Ezdra şi Cartea lui Neemia din Vechiul Testament, iar sâmbăta seara se oficiază şi Acatistul Sfântului Dumitru.

 12. La biserica „Soborul Maicii Domnului” de pe strada Florilor, în cele cinci Duminici din luna Octombrie, după Slujba Vecerniei, se prezintă Apostolul Duminicii şi explicarea lui. Miercuri şi vineri seara, după Vecernie se citeşte din Vieţile Sfinţilor, iar sâmbăta seara se oficiază şi un Acatist în cinstea Maicii Domnului.

 13. În luna Septembrie a anului 2011, au primit Taina Sfântului Botez în Biserica Ortodoxă din Parohia noastră, 12 copii, 9 băieţei şi 3 fetiţe : Marţian Dorin Mihail; Hamciuc Alexandru; Vomir Giulia Maria; Naghi Gabriel Ştefan; Monea Luca Ayan; Pop Carolina Gabriela; Filip Dan Alexandru; Brăileanu Paul Sorin; Crişan-Curte Victor; Varga Raul Tiberiu; Sturz Mirela Daria şi Rus Ianis. Urăm bun venit în sânul Bisericii Ortodoxe, noilor creştini !

 14. Tot în luna Septembrie 2011, în Parohia noastră s-au întemeiat 2 familii creştine ortodoxe noi, prin Taina Sfintei Cununii: Burcă Daniel-Bogdan şi Cheţe Olivia-Larisa-Maria; Barbur Doru-Marius-Ştefan şi Cupşan-Morar Diana-Flavia. Le dorim binecuvântare şi alese împliniri în viaţa de familie!

 15. În cursul lunii Septembrie 2011, au adormit întru Domnul 3 enoriaşi ai Parohiei noastre: Sarvadi Florin (21 ani), Grumăzescu Maria (60 ani) şi Flueraş Nicolae (50 ani). Bunul Dumnezeu să-i ierte şi să-i odihnească!

 

 

Preot Paroh Dumitru-Marcel Andreica

 

 
Adrese utile

Fundaţia Bartolomeu

Fundaţia Bartolomeu

Radio renaşterea
Radio renaşterea

Biblia în versiunea Mitropolitului Bartolomeu

Biblia în versiunea Mitropolitului Bartolomeu

Mitropolia Clujului
Mitropolia Clujului