Luna septembrie 2011

 1. În fiecare seară de luni, începând cu ora 19, la biserica parohială „Sfântul Dumitru” are loc obişnuita întâlnire cu tinerii din Parohie. Întâlnirea durează o oră şi se discută probleme de credinţă şi alte subiecte de interes pentru tineretul ortodox. Sâmbătă, 24 Septembrie, are loc un pelerinaj cu tinerii din Parohie, la Mănăstirea Prislop, din Judeţul Hunedoara, cu opriri la Mănăstirea martirilor regimului comunist, de la Aiud şi la Alba Iulia.

 2. La 1 Septembrie începe Anul Nou Bisericesc, an încadrat între Praznicele Împărăteşti ale Naşterii şi Adormirii Maicii Domnului.

 3. La data de 7 Septembrie, are loc şedinţa lunară a preoţilor din Protopopiatul Ortodox Român Cluj I, iar la 29 Septembrie, conferinţa preoţească de toamnă, prezidată de Părintele Mitropolit Andrei al Clujului, având ca temă neoprotestantismul.

 4. Joi, 22 Septembrie, a avut loc examenul de ocupare a postului de preot slujitor la Parohia noastră, post rămas vacant în urma transferului Preacucernicului Părinte Ştefan-Rareş Prunean la Parohia „Sfântul Arhanghel Mihail” din Cluj-Napoca. În urma acestui examen, prezidat de Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Andrei, nici unul dintre cei 6 preoţi candidaţi nu a obţinut nota minimă de 8,51, urmând ca examenul să se repete la data de 19 Octombrie a.c. Îndemnăm pe toţi credincioşii Parohiei la rugăciune, pentru ca Bunul Dumnezeu să ne rânduiască un preot vrednic, împreună slujitor cu noi.

 5. La data de 22 Septembrie, în biserica parohială „Sfântul Dumitru” din Floreşti, a avut loc ceremonialul religios solemn, de primire în Sfânta Biserică Ortodoxă a Răsăritului, a tinerei Ilioni Adriana-Raluca, de la confesiunea baptistă. Urăm tinerei Adriana, bun venit în Sfânta noastră Biserică !

 6. Luni, 26 Septembrie, la invitaţia Preacuviosului Părinte Stareţ Andrei, Părintele Paroh Dumitru-Marcel Andreica a slujit la Mănăstirea Nicula, la Sfânta Liturghie arhierească oficiată de către Preasfinţitul Părinte Macarie, Episcopul Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord.

 7. La data de 12 Septembrie, s-au împlinit 4 ani de la alegere şi la 30 Septembrie, 4 ani de la întronizarea în demnitatea de Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române, a Preafericitului Părinte DANIEL, al şaselea Patriarh al României. Întru mulţi ani Preafericirea Voastră !

 8. În luna August, în calitate de invitaţi, în Parohia noastră au slujit următorii Preoţi: Pr. Ioan Jeler, Protopop al Protopopiatului Ortodox Cluj I, Arhid. Claudiu Grama, Consilier Eparhial, Protos. Visarion Paşca, Duhovnicul Mănăstirii Floreşti, Pr. Paroh Dorinel Aşchilean, Parohia Răcătău-Huedin şi Pr. Ştefan-Rareş Prunean, Parohia „Sfântul Arhanghel Mihail” Cluj-Napoca.

 9. În cursul lunii Septembrie, pe lângă cele patru Duminici, avem şi două Praznice Împărăteşti: Naşterea Maicii Domnului (8) şi Înălţarea Sfintei Cruci (14).

 10. Tot în luna Septembrie, Biserica Ortodoxă face pomenirea următorilor Sfinţi Români: Cuv. Dionisie Exiguul (1), Cuvioşii Simeon şi Amfilohie de la Pângăraţi (7), Cuvioşii Onufrie de la Vorona şi Chiriac de la Tazlău (9), Cuv. Ioan de la Prislop (13), Sf. Iosif ce Nou de la Partoş, Mitropolitul Banatului (15), Sf. Ier. Mc. Teodosie de la Mănăstirea Brazi (22), Sf. Voevod Neagoe Basarab (26), Sf. Martir Antim Ivireanul, Mitropolitul Ţării Româneşti (27).

 11. La biserica „Sf. Dumitru”, în fiecare seară, după Vecernie, de luni până vineri inclusiv, se citeşte şi se explică câte un capitol din  Cartea  A Doua Paralipomena şi Cartea Întâi a lui Ezdra din Vechiul Testament, iar sâmbăta seara se oficiază şi Acatistul Sfântului Dumitru.

 12. La biserica „Soborul Maicii Domnului” de pe strada Florilor, în cele patru Duminici din luna Septembrie, după Slujba Vecerniei, se prezintă Apostolul Duminicii şi explicarea lui. Miercuri şi vineri seara, după Vecernie se citeşte din Vieţile Sfinţilor, iar sâmbăta seara se oficiază şi un Acatist în cinstea Maicii Domnului.

 13. În luna August a anului 2011, au primit Taina Sfântului Botez în Biserica Ortodoxă din Parohia noastră, 13 copii, 8 băieţei şi 5 fetiţe : Crăciun Nadia Rebeca; Frătean Tudor; Croitor Patrick Cristian; Vischi Zoltan Maxim; Coman Ema Ştefania; Murgoi Alesia; Bărbos Dorotea; Otvos Mădălin; Lazăr Vlad; Morar Rareş Mihai; Dărândău Luca Mihai; Matei Selin Ramon Andrei şi Badiu Patricia Antonia. Urăm bun venit în sânul Bisericii Ortodoxe, noilor creştini !

 14. Tot în luna August 2011, în Parohia noastră s-au întemeiat 9 familii creştine ortodoxe noi, prin Taina Sfintei Cununii: Murgoi Răzvan-Cosmin şi Petruş Anamaria; Balasz Peter şi Barna Ştefania-Roxana; Pricopie Marius-Constantin şi Chifu Mădălina-Georgiana; Maja Andrei-Lucian şi Roman Tatiana; Nistor Marian şi Abrudan Valentina-Florentina; Dodea Daniel şi Iclezan Adina; Abrudan Adrian şi Chelba Nicoleta-Adriana; Coptil Ioan şi Zegrean Rodica; Dondoczi Florin şi Juncu Adina-Lorena. Le dorim binecuvântare şi alese împliniri în viaţa de familie!

 15. În cursul lunii August 2011, au adormit întru Domnul 4 enoriaşi ai Parohiei noastre: Purcel Ciprian (21 ani), Pop Viorica (78 ani), Ionescu Mihail (68 ani) şi Vanea Olivia (80 ani). Bunul Dumnezeu să-i ierte şi să-i odihnească!

Preot Paroh Dumitru-Marcel Andreica

« Înapoi

 
Adrese utile

Fundaţia Bartolomeu

Fundaţia Bartolomeu

Radio renaşterea
Radio renaşterea

Biblia în versiunea Mitropolitului Bartolomeu

Biblia în versiunea Mitropolitului Bartolomeu

Mitropolia Clujului
Mitropolia Clujului