Luna august 2011

 

Prima Sfântă Slujbă săvârşită de IPS Mitropolit ANDREI în Parohia „Sfântul Dumitru” Floreşti

În seara zilei de 6 August 2011, la Praznicul Schimbării la Faţă a Domnului nostru Iisus Hristos, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit Andrei, a săvârşit Slujba Paraclisului Maicii Domnului în biserica noastră parohială, împreună cu preoţii slujitori, în prezenţa unui număr mare de credincioşi, care au participat, în rugăciune, la prima întâlnire cu noul nostru Chiriarh. Într-o atmosferă duhovnicească înălţătoare, Părintele Mitropolit Andrei a adresat, la finalul Slujbei, un cuvânt de învăţătură preoţilor şi credincioşilor Parohiei noastre, îndemnându-ne la sporirea credinţei prin post, rugăciune, participarea la Sfintele slujbe ale Bisericii şi săvârşirea faptelor bune. Următoarea întâlnire cu Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Andrei, va avea loc la 26 Octombrie 2011, când Înaltul Ierarh va sluji Sfânta Liturghie arhierească la Hramul Parohiei noastre.

 

ŞTIRI DIN VIAŢA  BISERICII ORTODOXE ŞI A PAROHIEI NOASTRE - AUGUST 2011

 

 1. La sesiunea din Iunie a.c., cinci tineri din Parohia noastră au fost admişi la Seminarul Teologic Liceal Ortodox Român din Cluj-Napoca. Aceştia sunt: Gheorghieş Andrei-Ioan, Nemeş Andrei-Mihai, Aşchilean Darius-Emanuel, Man Attila-Dominic şi Ilyeş Teodora-Andreea. Le dorim mult succes în această nobilă activitate, noilor teologi!

 2. În trimestrul al doilea al anului 2011, respectiv lunile Aprilie, Mai şi Iunie, la Cutia Milei pentru Săraci s-a adunat suma de 423 Lei, sumă ce urmează a fi distribuită pentru persoanele nevoiaşe aflate în evidenţele Parohiei.

 3. La data de 19 Iulie a.c., Parohia noastră s-a aflat în sărbătoare, întrucât tânăra Ştef Larisa-Roxana, fostă de credinţă reformată, a fost primită în Biserica Ortodoxă a Răsăritului, în cadrul unei solemne ceremonii prin care i-a fost administrată Ungerea cu Sfântul şi Marele Mir. 

 4. Cu începere de la 1 August 2011, colegul nostru, Părintele Ştefan-Rareş Prunean, a fost transferat la Parohia „Sfântul Arhanghel Mihail” din Cluj-Napoca. Părintele Rareş a slujit timp de doi ani în Parohia noastră, dând dovadă de seriozitate, credincioşie, punctualitate şi aleasă vrednicie în slujirea poporului lui Dumnezeu din Floreşti, pentru care îi mulţumim în numele colegilor preoţi şi a credincioşilor Parohiei, dorindu-i aceleaşi frumoase împliniri şi în noua sa Parohie! Postul său va rămâne vacant până la numirea unui nou preot slujitor titular la Floreşti.

 5. În perioada 1 – 14 August, Biserica Ortodoxă se află în perioada Postului Adormirii Maicii Domnului. Pe parcursul acestui post, în ambele biserici ale Parohiei se va săvârşi în fiecare seară Paraclisul Maicii Domnului, urmat de cateheze, unde sunt aşteptaţi să participe credincioşii din Parohie.

 6. În urma înfiinţării noii Parohii „Sfântul Ioan Iacob Românul” de la Valea Gârbăului Floreşti, care s-a desprins din Parohia „Sfântul Dumitru” Floreşti, străzile: Valea Gârbăului, Răzoare şi Avram Iancu (de la Unitatea Militară până la intrarea în Municipiul Cluj-Napoca), sunt arondate noii Parohii. La data de 5 August, cu prilejul primului Hram al noii Parohii, IPS Mitropolit Andrei a slujit Sfânta Liturghie arhierească pe locul unde va fi construită noua biserică.

 7. Consiliul Eparhial Cluj a hotărât ca cele 10 blocuri situate pe strada Porii (între strada Eroilor şi strada Uruşagului), dimpreună cu 24 de case tip duplexuri care se construiesc în aceeaşi zonă, care au aparţinut de Parohia noastră, să treacă în administrarea Parohiei Cetatea Fetei Floreşti, începând cu data de 1 Septembrie 2011.

 8. Duminică, 7 August, după Slujba Paraclisului Maicii Domnului, am organizat o Seară Duhovnicească la biserica „Sfântul Dumitru”, avându-l ca invitat pe Părintele Dorinel Aşchilean, de la Parohia Răcătău, Protopopiatul Huedin, care a vobit credincioşilor prezenţi despre Taina Sfintei Cununii.

 9. În fiecare seară de luni, începând cu ora 19, la biserica parohială „Sfântul Dumitru” are loc obişnuita întâlnire cu tinerii din Parohie şi pe perioada vacanţei de vară, unde sunt aşteptaţi şi tinerii veniţi la bunici în Floreşti.

 10. La data de 14 spre 15 August a.c., Părintele Paroh Dumitru-Marcel Andreica a slujit la Sfânta Mănăstire Nicula, la Slubele Priveghierii şi Prohodului Maicii Domnului, într-un sobor de arhierei, preoţi şi diaconi, în frunte cu Părintele Mitropolit Andrei al Clujului.

 11. Biserica Ortodoxă Română a închinat Duminica din 21 August Românilor Migranţi, care lucrează în afara graniţelor Ţării, dar care nu sunt uitaţi în rugăciune de către Biserica Mamă din România. 

 12. În luna Iulie, în calitate de invitaţi, în Parohia noastră au slujit următorii Preoţi: Protos. Visarion Paşca, Duhovnicul Mănăstirii Floreşti, Pr. Văcar Ilie-Ovidiu, Mănăstirea Sf. Ilie Sânger – Chintelnic, Arhiepiscopia Alba Iulia, Pr. Paroh Iulian Benche, Parohia „Înălţarea Sfintei Cruci” Mănăştur Cluj-Napoca, Pr. de slujire caritativă Dumitru Toadere, Institutul Oncologic Cluj-Napoca, Pr. Paroh Liviu Rus, Parohia Sălicea, Filia Tăuţi – Cluj I, Pr. Paroh Dorinel Aşchilean, Parohia Răcătău – Huedin, Pr. Paroh Moldovan Marius, Parohia Ticu – Huedin şi Pr. Paroh Ovidiu-Ciprian Marţiş, Parohia „Sfântul Ioan Iacob” Valea Gârbăului Floreşti. 

 13. În cursul lunii August, pe lângă cele patru Duminici, avem şi Praznicele Împărăteşti: Schimbarea la Faţă a Domnului (6), Adormirea Maicii Domnului, la data de 15 a lunii şi Sărbătoarea Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul, la 29 August.

 14. Tot în luna August, Biserica Ortodoxă face pomenirea următorilor Sfinţi Români: Cuv. Ioan Iacob de la Neamţ (5), Cuvioasa Teodora de la Sihla (7), Sf. Nifon, Patr. Constantinopolului (11), Sf. Martiri Brâncoveni Constantin Vodă cu cei patru fii ai săi: Constantin, Ştefan, Radu, Matei şi sfetnicul Ianache; Cuv. Iosif de la Văratec (16), Sf. Mc. Donat diaconul, Romul preotul, Silvan diaconul şi Venust (21), Sf. Mc. Lup (23), Sf. Varlaam, Mitropolitul Moldovei; Cuv. Ioan de la Râşca şi Secu, Episcopul Romanului (30).

 15. La biserica „Sf. Dumitru”, în fiecare seară, după Vecernie, de luni până vineri inclusiv, se citeşte şi se explică câte un capitol din  Cartea  A Doua Paralipomena din Vechiul Testament, iar sâmbăta seara se oficiază şi Acatistul Sfântului Dumitru.

 16. La biserica „Soborul Maicii Domnului” de pe strada Florilor, în cele patru Duminici din luna August, după Slujba Vecerniei, se prezintă Apostolul Duminicii şi explicarea lui. Miercuri şi vineri seara, după Vecernie se citeşte din Vieţile Sfinţilor, iar sâmbăta seara se oficiază şi un Acatist în cinstea Maicii Domnului.

 17. În luna Iulie a anului 2011, au primit Taina Sfântului Botez în Biserica Ortodoxă din Parohia noastră, 19 copii, 8 băieţei şi 11 fetiţe : Timbuş Giulia Sofia; Moldoveanu Ştefan; Irimiaş Ana Sofia; Cătinean Ioan Matei; Badiu Denis Stelian; Zirbo Carina Roberta; Negru Mihai Alexandru; Pop Vanessa; Moşneag Ana Maria; Mureşan Natalia; Buduşan Alexandru; Ghirca Bianca Elena; Rusu Andrei Vlad; Maja Alex Cristian; Gomboş Natalia; Căpraru Adela; Nemeş Alexandra Bianca; Rus Antonia Steliana; Maier Cătălin Aydin. Urăm bun venit în sânul Bisericii Ortodoxe, noilor creştini !

 18. Tot în luna Iulie 2011, în Parohia noastră s-au întemeiat 7 familii creştine ortodoxe noi, prin Taina Sfintei Cununii: Mariş Dan şi Mariş Mirela-Nicoleta; Buţurcă Marius-Alin şi Ştefan Aurelia-Andreea; Milăşan Iacob-Ovidiu şi Cornea Oana; Andriescu Ovidiu-Ionuţ şi Stângaci Adela-Lenuţa; Vuşcan Florin-Tudor şi Irimieş Daniela-Alina; Micu Cosmin-Vasile şi Răcean Loredana-Ramona; Fodor Adrian şi Mocan Bianca-Cosmina. Le dorim binecuvântare şi alese împliniri în viaţa de familie!

 19. În cursul lunii Iulie 2011, au adormit întru Domnul 8 enoriaşi ai Parohiei noastre: Jugar Catrina-Florica (86 ani), Bufnea Ioan (83 ani), Toader Saveta (81 ani), Căpuşan Ionuţ-Dorel (26 ani), Topan Liviu-Vasile (58 ani), Gavriş Nicolae (72 ani), Julean Carmen (34 ani) şi Gal Leontina (81 ani). Bunul Dumnezeu să-i ierte şi să-i odihnească!

 

Preot Paroh Dumitru-Marcel Andreica

« Înapoi

 

 
Adrese utile

Fundaţia Bartolomeu

Fundaţia Bartolomeu

Radio renaşterea
Radio renaşterea

Biblia în versiunea Mitropolitului Bartolomeu

Biblia în versiunea Mitropolitului Bartolomeu

Mitropolia Clujului
Mitropolia Clujului