Luna iulie 2011

 1. Preasfinţitul Părinte Vasile Someşanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Clujului, a vizitat Parohia noastră, slujind Vineri, 10 Iunie, Taina Sfântului Maslu, la biserica „Soborul Maicii Domnului” de pe strada Florilor.

 2. Luni, 13 Iunie, la Praznicul Preasfintei Treimi, Părintele Paroh Dumitru-Marcel Andreica a slujit Sfânta Liturghie şi Taina Sfântului Maslu, în Parohia Sartăş, aparţinătoare Arhiepiscopiei Alba Iuliei, la invitaţia Părintelui Paroh al acestei Parohii.

 3. Joi, 16 Iunie, la festivitatea de încheiere a anului şcolar 2010-2011, la Şcoala „Gheorghe Şincai” din Floreşti, a fost oficiată o slujbă de mulţumire şi au fost acordate premii, din partea Parohiei noastre, la peste 70 de elevi, care s-au remarcat la diferite concursuri cu teme creştine.

 4. Joi, 23 Iunie, a avut loc, la sediul Mitropoliei Clujului, Conferinţa Preoţească cu titlul: „2011-Anul omagial al Sfântului Botez şi al Sfintei Cununii”, prezidată de Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Andrei. Părintele Dumitru-Marcel Andreica a codus Slujba de Tedeum din Catedrala Mitropolitană, iar Părintele Daniel Paşca a susţinut o conferinţă pe tema Sfintei Taine a Botezului.

 5. Duminică, 26 Iunie, după Slujba Vecerniei, am organizat o Seară Duhovnicească la biserica „Sfântul Dumitru”, avându-l ca invitat pe Părintele Cristian Dragoş, de la Parohia Budeşti, Protopopiatul Beclean, care a vobit credincioşilor prezenţi despre Taina Sfântului Botez.

 6. În fiecare seară de luni, începând cu ora 19, la biserica parohială „Sfântul Dumitru” are loc obişnuita întâlnire cu tinerii din Parohie şi pe perioada vacanţei de vară, unde sunt aşteptaţi şi tinerii veniţi la bunici în Floreşti.

 7. La data de 1 Iulie 2011, Filia Valea Gârbăului, aparţinătoare Parohiei noastre din anul 2006, a devenit Parohie de sine stătătoare, iar Preotul Ovidiu-Ciprian Marţiş, a fost numit Preot Paroh al acestei noi Parohii cu hramul: „Cuviosul Ioan Iacob Românul”.

 8. În Duminica din 3 Iulie a.c., Părintele Paroh Dumitru-Marcel Andreica a slujit în Parohia „Soborul Maicii Domnului” din Sagunto, iar în 10 Iulie, la Parohia „Sfântul Gheorghe” din Barcelona, Parohii aparţinătoare Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei şi Portugaliei.

 9. Sâmbătă, 16 Iulie, s-a întrunit Cercul Preoţesc Floreşti, la Parohia Vălişoara, unde a fost oficiată Taina Sfântului Maslu. Următoarea întrunire a Cercului Preoţesc Floreşti, va avea loc Duminică, 31 Iulie, la Parohia Luna de Sus, unde va fi oficiată Slujba Vecerniei şi sfinţirea a trei Răstigniri, începând cu ora 17, în prezenţa Preasfinţitului Părinte Episcop Vasile Someşanul.

 10. La data de 22 Iulie, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a împlinit vârsta de 60 de ani. Întru mulţi şi fericiţi ani Preafericirea Voastră!

 11. În Duminica din 31 Iulie 2011, Părintele Paroh Dumitru-Marcel Andreica va sluji la Parohia Lozna, Episcopia Sălajului, în comuna natală, unde va avea loc sfinţirea Monumentului Eroilor Neamului şi întrunirea Fiilor Satului.

 12. În ultima perioadă, în calitate de invitaţi, în Parohia noastră au slujit următorii Preoţi: Protos. Visarion Paşca, Duhovnicul Mănăstirii Floreşti, Pr.  Florin Ignat, misionar şi Pr. Sebastian Rusu, Duhovnicul Seminarului Teologic Ortodox din Cluj-Napoca.

 13. În cursul lunii Iulie, pe lângă cele cinci Duminici, avem şi Sărbătoarea Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul, la data de 20 a lunii.

 14. Tot în luna Iulie, Biserica Ortodoxă face pomenirea următorilor Sfinţi Români: Sf. Leontie de la Rădăuţi (1), Sf. Voievod Ştefan cel Mare (2), Sf. Mc. Epictet şi Astion (8), Sf, Mc. Emilian din Durostor (18), Cuvioşii Rafael şi Partenie de la Agapia (21), Cuv. Ioanichie cel Nou de la Muscel (26).

 15. La biserica „Sf. Dumitru”, în fiecare seară, după Vecernie, de luni până vineri inclusiv, se citeşte şi se explică câte un capitol din  Cărţile Întâi şi A Doua Paralipomena din Vechiul Testament, iar sâmbăta seara se oficiază şi Acatistul Sfântului Dumitru.

 16. La biserica „Soborul Maicii Domnului” de pe strada Florilor, în cele cinci Duminici din luna Iulie, după Slujba Vecerniei, se prezintă Apostolul Duminicii şi explicarea lui. Miercuri şi vineri seara, după Vecernie se citeşte din Vieţile Sfinţilor, iar sâmbăta seara se oficiază şi un Acatist în cinstea Maicii Domnului.

 17. În luna Iunie a anului 2011, au primit Taina Sfântului Botez în Biserica Ortodoxă din Parohia noastră, 9 copii, 2 băieţei şi 7 fetiţe : Perşa Alexandra Maria; Toma George Alexandru; Boldiş Amalia Sofia; Onofrei Alexandra Ioana; Cismaru Irina Teodora; Cîmpean Sofia Maria; Babos Claudia Marina; Pop Eric Lucian şi Coţa Lavinia Maria. Urăm bun venit în sânul Bisericii Ortodoxe, noilor creştini !

 18. Tot în luna Iunie 2011, au primit Sfânta Taină a Cununiei în Parohia noastră, întemeindu-se 6 familii creştine ortodoxe noi: Chiorean Iulian-Mircea şi Câmpan Cosmina-Maria; Holom Florin-Silviu şi Morari Anca-Adriana; Chiş Rareş-Simion şi Rusu Carmen-Elena; Iacob Mircea şi Jurj Maria; Pop Remus-Ovidiu şi Coste Alina-Ioana; Gal Cristian-Vasile şi Nicula Maria-Felicia. Le dorim binecuvântare şi alese împliniri în viaţa de familie!

Preot Paroh Dumitru-Marcel Andreica

« Înapoi

 
Adrese utile

Fundaţia Bartolomeu

Fundaţia Bartolomeu

Radio renaşterea
Radio renaşterea

Biblia în versiunea Mitropolitului Bartolomeu

Biblia în versiunea Mitropolitului Bartolomeu

Mitropolia Clujului
Mitropolia Clujului