Luna septembrie 2010

Vizita Preasfinţitului Părinte TIMOTEI, Episcopul Ortodox Român al Spaniei şi Portugaliei, în Parohia „Sfântul Dumitru” Floreşti

În data de 21 august 2010, Preasfinţitul Părinte Timotei Lauran, a poposit pentru prima dată în Parohia noastră, în calitate de Episcop al românilor ortodocşi din Spania şi Portugalia, săvârşind, în biserica parohială „Sfântul Dumitru”, Sfânta Taină a Cununiei pentru tinerii Maier Gabriel-Ioan şi Trif Anda-Elena, originari din Parohia noastră, dar care s-au stabilit în Spania. Presfinţia Sa a fost însoţit de protopopul de Barcelona şi de alţi clerici din Spania şi România. Presfinţitul Episcop Timotei a absolvit Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca şi a fost tuns în monahism (călugărit) la Mănăstirea Nicula. În anul 2008 a fost întronizat ca primul Episcop al Episcopiei Ortodoxe Române din Spania şi Portugalia.

 

ŞTIRI DIN VIAŢA  BISERICII ORTODOXE ŞI A PAROHIEI NOASTRE - SEPTEMBRIE 2010

 1. În fiecare seară de luni, la biserica „Sf. Dumitru” au loc întâlniri cu tinerii din Parohie, începând cu ora 19. Joi, 9 septembrie, organizăm un pelerinaj cu tinerii, la mănăstirile Dumbrava şi Cheile Turzii.

 2. În ultima perioadă, în calitate de invitaţi, în Parohia noastră au slujit următorii Preoţi: Protos. Visarion Paşca, Duhovnicul Mănăstirii Floreşti, Protos. Casian Ioana, Stareţul Mănăstirii Râşca Transilvană, Ierom. Nicodim Moldovan, Secretarul Preasfinţitului Episcop Timotei de la Madrid-Spania, Pr. Aurel Bundă, Protopop de Barcelona-Spania, Pr. Ilie Răduţ-Taciu, Parohia Săliştea Nouă-Cluj şi Pr. Gavril Soporan, preot pensionar Cluj-Napoca.  

 3. În cursul lunii Septembrie, pe lângă cele patru Duminici, avem două Praznice Împărăteşti : Naşterea Maicii Domnului, în data de 8 şi Înălţarea Sfintei Cruci, la data de 14, când este zi de Post şi Ajun.

 4. La biserica „Sf. Dumitru”, în fiecare seară după Vecernie, de luni până sâmbătă inclusiv, se citeşte şi se explică câte un capitol din Cartea  Deuteronomul  din Vechiul Testament. Duminica seara, după Vecernie, se prezintă vieţie unor Sfinţi Români : Sf. Cuv. Dionisie Exiguul, Cuviosul Ioan de la Prislop şi Sf. Ierarh Iosif cel Nou de la Partoş şi Sf. Voievod Neagoe Basarab.

 5. La biserica „Soborul Maicii Domnului” de pe strada Florilor, în cele patru Duminici din luna Septembrie, după Slujba Vecerniei, se prezintă vieţile şi învăţăturile următorilor Sfinţi : Sf. Prooroc Zaharia, tatăl Sf. Ioan Botezătorul, Sf. Mare Mc. Nichita Romanul, Sf. Mare Muceniţă şi Întocmai cu Apostolii, Tecla şi Sf. Sfinţit Mucenic Grigorie Luminătorul, Episcopul Armeniei.

 6. Duminică, 19 Septembrie, se întruneşte Cercul Preoţesc Floreşti în Parohia Lita. La ora 17 se va oficia Taina Sfântului Maslu în biserică, urmată de obişnuita şedinţă preoţească, ce are ca temă : „Crezul Ortodox şi importanţa lui pentru Biserică”.

 7. În lunile Iulie şi August ale anului 2010, au primit Taina Sfântului Botez în Biserica Ortodoxă din Parohia noastră, 41 de copii, 22 băieţei şi 19 fetiţe : Gal Andreea-Ioana-Victoria, Vidrean Luca-Alexandru, Muza Alexandru-Iulian, Cornoiu Victor-George, Boroş Cristian-Adonis, Ignat Luca, Mariş Adina-Maria, Varga Anastasia-Geanina, Şerdean Delia-Ariana, Nechit Dragoş-Andrei, Torjescu Cosmin-Ioan, Iacob Eduard, Kerekes-Kohan Noris-Andrei, Trif David-Emil, Turbuţan Andrei, Bolboacă Diana-Iulia, Pop Carla-Eliza, Barabas Ştefan-George, Jecan Yannis-Christian, Chiş Emma-Yasmina, Horvat Alessia, Cadar Răzvan, Zah-Rus Emma-Maria, Criste Maria-Sofia, Bogyo Maria-Ştefania, Molnar Irina, Tofan Patricia-Maria, Paşca Ionuţ-Mihai, Fărcaş Emma-Sofia, Doszegi Ionuţ, Ciglenean Sorana-Alexia, Todea Alexandru-Valentin, Firezar Vlad-Alexandru, Ilea Marius-Gabriel, Odangiu-Aldea Ivona, Antal Gicu-Luca, Oltean Francesca-Sofia, Marţiş Petruţa-Daniela, Benţea Andrei-Cristian, Dinea Ana-Sofia şi Zagoni Gabriel-Denis. Urăm bun venit în sânul Bisericii Ortodoxe noilor creştini !

 8. Începând cu luna septembrie, se deschide o nouă Grădiniţă privată cu program prelungit : „Mickey Mouse”, în Floreşti, pe Strada Florilor Nr. 192 H. Informaţii la telefon 0744.608.206 şi 0745.310.203.

 9. Continuă înscrierile şi la Grădiniţa privată cu program prelungit şi grupe de Creşă „Kinder Joy” de pe Strada Horea Nr. 2. Informaţii la telefon 0744.33.14.12.

 10. În lunile Iulie şi August ale anului în curs, în Parohia noastră s-au întemeiat 23 familii creştine noi, prin Taina Sfintei Cununii, după cum urmează : Lazăr Ionel-Ovidiu şi Onău Gina-Sorina; Negruţ Cătălin-Lucian şi Costea Lavinia-Ioana; Gal Lucian-Ioan şi Coman Iulia; Popescu Ovidiu-Mihai şi Moşuţ Cosmina; Sulea Ciprian-Gabriel şi Gal Daciana-Daniela; Şerdean Marius-Sebastian şi Mureşan Oana-Ramona; Preda ioan-Sebastian şi Faur Laura-Alexandra; Deac Adrian-Florin şi Balint Ioana; Pop Adrian şi Simion Codruţa-Laura; Lucaci Marius şi Pop Simona-Ioana; Irimieş Radu-Ovidiu şi Lonean Laura-Mihaela; Varga Tiberiu şi Oltean Laura-Marieta; Viliczki Attila-Ianos şi Romitan Claudia; Vidrean-Lăpuşan Călin şi Bazso Melinda; Grigore Florin-Mihai şi Manea Marinela-Minodora; Coman Ştefan şi Miclăuş-Văcaru Anca; Stegar Tudor-Mihai şi Nagy Simona-Rodica; Coroi Paul-Gabriel şi Câmpean Dalia; Pleşcan Daniel şi Koszorus Krisztina-Kinga; Maier Gabriel-Ioan şi Trif Anda-Elena; Pereş Daniel şi Morar Laura; Bogdan Remus-Vlad şi Vidrean Emilia; Roba Sergiu şi Morar Alexandra-Gabriela. Dorim tinerilor căsătoriţi ajutor şi binecuvântare de la Dumnezeu în viaţa de familie!  

 11. În lunile Iulie şi August ale acestui an, au trecut în veşnicie 8 enoriaşi ai Parohiei noastre : Lakatos Aladar (72 ani), Gârbovan Liviu (84 ani), Abrudan Dumitru (62 ani), Sas Sidonia (95 ani), Abrudan Rozalia (68 ani), Todoran Iosif (62 ani), Topan Maria-Valeria (73 ani) şi Anghel Mircea (61 ani). Dumnezeu să le facă parte de odihnă veşnică !

Preot Paroh Dumitru-Marcel Andreica

« Înapoi

 
Adrese utile

Fundaţia Bartolomeu

Fundaţia Bartolomeu

Radio renaşterea
Radio renaşterea

Biblia în versiunea Mitropolitului Bartolomeu

Biblia în versiunea Mitropolitului Bartolomeu

Mitropolia Clujului
Mitropolia Clujului