Luna octombrie 2010

Vizita Preasfinţitului Părinte VASILE SOMEŞANUL, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Clujului, în Parohia „Sfântul Dumitru” Floreşti

În data de 27 septembrie 2010, Preasfinţitul Părinte Episcop Vasile a poposit în Parohia noastră, participând la obişnuitele întâlniri cu tinerii, care au loc în biserica noastră parohială în fiecare seară de luni, după Slujba Vecerniei. Cu acet prilej, i-a binecuvântat pe tineri, îndemnându-i să rămână aproape de Biserica strămoşească şi să practice virtuţile care îl înnobilează şi înfrumuseţează pe om. A urmat apoi un dialog cu tinerii floreşteni, bucurându-se că au fost cercetaţi de către un Episcop al Bisericii, care a venit special pentru ei.

 

Hramul Parohiei şi al bisericii „Sfântul Dumitru” din Floreşti

La data de 26 octombrie 2010, Parohia noastră îşi cinsteşte Patronul, pe Sfântul Mare Mucenic Dumitru, Izvorâtorul de Mir, care de 176 de ani este Ocrotitorul Floreştiului. Festivităţile prilejuite de Hram vor începe luni seara, de la ora 18, când se va săvârşi Slujba Privegherii, în premieră în Parohia noastră. Marţi, de la ora 9, va fi săvârşit Acatistul Sfântului Dumitru, de la ora 10, Sfânta Liturghie solemnă, în sobor de zece preoţi şi diaconi, avându-l în frunte pe Preacuviosul Părinte Arhimandrit Andrei, Stareţul Mănăstirii Nicula. Răspunsurile vor fi date de către grupul psaltic „Melozii Romanului”, de la Catedrala Arhiepiscopală din Roman, alternativ, cu Corul Parohiei. Va urma o Slujbă de pomenire pentru cei 39 de preoţi slujitori care au păstorit în decursul timpului în Floreşti, dintre care 5 sunt şi ctitori, apoi cuvântul de învăţătură al Praznicului. Sărbătoarea Hramului Parohiei se va încheia seara, cu săvârşirea Tainei Sfântului Maslu. Vă aşteptăm cu drag !

 

ŞTIRI DIN VIAŢA  BISERICII ORTODOXE ŞI A PAROHIEI NOASTRE - OCTOMBRIE 2010

 1. La data de 1 octombrie, Mănăstirea „Acoperământul Maicii Domnului” din Floreşti, îşi serbează Hramul. Sfânta Liturghie arhierească va fi săvârşită de Preasfinţitul Părinte Irineu Bistriţeanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Clujului, în fruntea unui sobor de preoţi şi diaconi. Mănăstirea a fost înfiinţată în anul 1994, iar în anul 2010 a fost sfinţită biserica mare a Mănăstirii.

 2. În ultima perioadă, în calitate de invitaţi, în Parohia noastră au slujit următorii Preoţi: Arhim. Andrei Coroian, Stareţul Mănăstirii Nicula, Protos. Visarion Paşca, Duhovnicul Mănăstirii Floreşti, Pr. Mircea-Marian Andreica, Parohia „Sf. Ev. Matei” Cluj-Napoca, Pr. Grigore Marchiş, Catedrala Turda, Pr. Călin Popovici, Parohia „Sf. Ev. Ioan” Cluj-Napoca, Pr. Florin Ignat, misionar, Arhid. Ilarion Mureşan, Mănăstirea Nicula, Diac. Ştefan, Parohia „Sf. Împ. Constantin şi Elena” Cluj-Napoca şi Diac. Claudiu Ursu, Biserica Studenţilor Cluj-Napoca.

 3. În cursul lunii Octombrie, pe lângă cele cinci Duminici, avem trei Sărbători : Cuvioasa Parascheva, în data de 14, Sfântul Dumitru, Hramul Parohiei noastre, în data de 26 şi Cuviosul Dimitrie cel Nou, la data de 27.

 4. La biserica „Sf. Dumitru”, în fiecare seară după Vecernie, de luni până sâmbătă inclusiv, se citeşte şi se explică câte un capitol din Cărţile  Deuteronomul şi Iosua din Vechiul Testament. Duminica seara, după Vecernie, se prezintă vieţile unor Sfinţi Români : Sf. Cuv. Iosif şi Chiriac de la Bisericani, Sf. Ier. Antim Ivireanul, Cuv. Mărt. Visarion şi Sofronie, Sf. Mc. Oprea, Sf. Pr. Mărt. Ioan şi Moise şi Sf. Ier. Iachint al Ţării Româneşti.

 5. La biserica „Soborul Maicii Domnului” de pe strada Florilor, în cele cinci Duminici din luna Octombrie, după Slujba Vecerniei, se prezintă vieţile şi învăţăturile următorilor Sfinţi : Maica Domnului, minunea cu Sfântul său Acoperământ, Sf. Mc. Dionisie Areopagitul, Sf. Apostoli Toma, Iacob al lui Alfeu şi Luca Evanghelistul.

 6. La data de 9 Septembrie şi 7 Octombrie a.c., preoţii Parohiei noastre au participat la şedinţele preoţeşti de la Protopopiatul Cluj I, având ca teme : probleme de bioetică din perspectivă creştină şi anul 2012 în noile viziuni sectare apocaliptice şi punctul de vedere al eshatologiei ortodoxe.

 7. Duminică, 24 Octombrie, se întruneşte Cercul Preoţesc Floreşti în Parohia Stolna, cu ocazia binecuvântării noii biserici cu hramul : „Sf. Prooroc Ilie”, de către Preasfinţitul Episcop Vasile Someşanul.

 8. Luni 18 Octombrie a.c., se va întruni Consiliul Parohial în şedinţa trimestrială de toamnă, la sediul oficiului parohial. Cu acest prilej se va face un apel către credincioşii din Floreşti care doresc să contribuie la cumpărarea noului mobilier din cele două biserici ale Parohiei : strane pentru cântăreţi, închinătoare Icoane şi scaune arhiereşti. Fiecare din cele trei piese de mobilier, de la ambele biserici, sunt în valoare de 2.500 Lei / bucata.

 9. În perioada 7 – 9 Octombrie a.c. are loc la Cluj-Napoca Târgul de Obiecte Bisericeşti, TOB, la Expo Transilvania.

 10. La Praznicul Înălţării Sfintei Cruci, Preoţii Parohiei noastre au sfinţit Răstignirea din curtea bisericii „Soborul Maicii Domnului”, de pe Strada Florilor. De asemenea, Preotul Paroh a participat la deschiderea anului şcolar 2010-2011, la Şcoala „Gheorghe Şincai” din Floreşti, rostind un cuvânt de învăţătură în faţa elevilor şi profesorilor şcolii, iar la 3 octombrie, un sobor de preoţi ortodocşi din Floreşti au sfinţit noul sediu al PSD şi cabinetul senatorial de pe Strada Eroilor.

 11. În luna Septembrie a anului 2010, au primit Taina Sfântului Botez în Biserica Ortodoxă din Parohia noastră, 16 copii, 10 băieţei şi 6 fetiţe : Creţu Raul-Adrian, Mureşan-Glăjar Virgil, Prunean Ilinca-Maria, Vagner Maia-Denisa, Rus Amalia-Daniela-Ionela, Moga Luca-Ştefan, Lungoci Filip, Crişan Luca-Alexandru, Cîmpean Victor, Podar Ayana-Delia, Cighir Daria-Maria, Duma Ioan-Alexandru, Giurgiu Alexandru-Dragoş, Simon Tudor, Pop Matei-Răzvan şi Goia Raisa-Rebeca. Urăm bun venit în sânul Bisericii Ortodoxe, noilor creştini !

 12. În luna Septembrie a anului în curs, în Parohia noastră s-au întemeiat 5  familii creştine noi, prin Taina Sfintei Cununii, după cum urmează : Trenca Octavian şi Roş Ionela-Violeta; Bodea Dănuţ-Ioan şi Ghişa Bianca-Emanuela; Văsar Ionel şi Şteţcu Ioana-Andreea; Vîlculeţ Cosmin-Florin şi Roman Mărioara-Daniela; Podar Lucian şi Rognean Dumitriţa.  Dorim tinerilor căsătoriţi ajutor şi binecuvântare de la Dumnezeu în viaţa de familie!  

 13. Tot în luna Septembrie a acestui an, a trecut în veşnicie un enoriaş al Parohiei noastre : Paul Ioan (68 ani). De asemenea, în acestă perioadă au trecut la Domnul şi Părintele Grigore Sabău de la Finişel (57 ani) şi Doamna Preoteasă Dana Popa, soţia Părintelui de la Vişagu (37 ani).  Dumnezeu să le facă parte de odihnă veşnică !

 14. Luni, 1 Noiembrie 2010, de la ora 14, la Capela Cimitirului Parohial din Floreşti se va săvârşi o slujbă de pomenire a morţilor, cu ocazia  Luminaţiei, urmată de sfinţirea unei Răstigniri în cimitir. Apoi preoţii vor săvârşi rugăciuni la mormintele celor răposaţi, la solicitarea credincioşilor ! Vă îndemnăm, şi cu acest prilej, să arătaţi cinstire celor plecaţi dintre noi, prin îngrijirea periodică a mormintelor părinţilor, bunicilor şi tuturor înaintaşilor noştri !

Preot Paroh Dumitru-Marcel Andreica

« Înapoi

 
Adrese utile

Fundaţia Bartolomeu

Fundaţia Bartolomeu

Radio renaşterea
Radio renaşterea

Biblia în versiunea Mitropolitului Bartolomeu

Biblia în versiunea Mitropolitului Bartolomeu

Mitropolia Clujului
Mitropolia Clujului