Luna noiembrie 2010

 

 1. În ultima perioadă, în calitate de invitaţi, în Parohia noastră au slujit următorii Preoţi: Pr. Ciprian-Călin Taloş, Protopop de Huedin, Pr. Ioan Tonca, Huedin, Pr. Elefteriu Ştefăniţă, Paroh în Berchieşu-Cluj şi Pr. Florin Ignat, misionar.

 2. În cursul lunii Noiembrie, pe lângă cele patru Duminici, avem două Sărbători : Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil în data de 8 şi Sfântului Apostol Andrei cel Întâi chemat – Ocrotitorul României, la data de 30, iar în Duminica din 21, cade Praznicul Împărătesc : Intrarea în biserică a Maicii Domnului.

 3. La biserica „Sf. Dumitru”, în fiecare seară după Vecernie, de luni până sâmbătă inclusiv, se citeşte şi se explică câte un capitol din Cărţile Iosua şi Judecătorii din Vechiul Testament. Duminica seara, după Vecernie, se prezintă vieţile unor Sfinţi Români : Sfinţii Martiri Năsăudeni şi Sfântul Apostol Filip.

 4. La biserica „Soborul Maicii Domnului” de pe strada Florilor, în cele patru Duminici din luna Noiembrie, după Slujba Vecerniei, se prezintă vieţile şi învăţăturile următorilor Sfinţi : Sf. Nectarie Taumaturgul, Sf. Grigorie Palama, Sf. Evanghelist Matei şi Sf. Muceniţă Ecaterina.

 5. La data de 9 Noiembrie a.c., preoţii Parohiei noastre vor participa la Conferinţa preoţească de toamnă, având ca temă: „Parohia şi problemele acesteia în vremea noastră. Dinamizarea activităţii pastoral-misionare la nivelul Parohiei”.

 6. Consiliul Parohial face un apel către credincioşii din Floreşti care doresc să contribuie la cumpărarea noului mobilier din cele două biserici ale Parohiei : strane pentru cântăreţi, închinătoare Icoane şi scaune arhiereşti. Fiecare din cele trei piese de mobilier, de la ambele biserici, sunt în valoare de 2.500 Lei / bucata.

 7. În Sâmbăta din 6 Noiembrie Biserica Ortodoxă face pomenirea morţilor. La cele două biserici din Parohia noastră se va oficia Slujba Parastasului, începând cu ora 10.

 8. Sâmbătă, 13 Noiembrie, ora 15, la biserica parohială „Sfântul Dumitru” Floreşti, Preasfinţitul Părinte Episcop Vasile Someşanul va oficia o Slujbă de pomenire la 40 de zile pentru doamna preoteasă Dana Popa, soţia Părintelui Dorel Popa de la Vişagu.

 9. La 21 Noiembrie a.c., Preasfinţitul Părinte Episcop Irineu Bistriţeanul împlineşte 20 de ani de la hirotonirea întru arhiereu şi instalarea în demnitatea de Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului şi Clujului. Întru mulţi ani Preasfinţite Părinte !

 10. Luni, 15 Noiembrie, începe Postul Crăciunului. În această perioadă, Biserica Ortodoxă îşi cheamă credincioşii la post şi rugăciune sporită, la săvârşirea de fapte bune şi la Spovedanie şi Împărtăşanie cu Sfintele Taine, în vederea curăţirii duhovniceşti şi a mântuirii. În acest Post nu se mănâncă lapte, carne, brânză şi ouă. În Sâmbetele şi Duminicile dintre 21 Noiembrie şi 20 Decembrie, Sfânta Biserică dă dezlegare la peşte.

 11. În cele cinci Duminici din Postul Crăciunului, la biserica parohială „Sfântul Dumitru”, vor avea loc obişnuitele Seri Duhovniceşti, după Slujba Vecerniei. Programul preoţilor invitaţi la Serile Duhovniceşti (data şi tema), va fi afişat din timp la afişierele celor două biserici şi pe site-ul Parohiei.

 12. În luna Octombrie a anului 2010, au primit Taina Sfântului Botez în Biserica Ortodoxă din Parohia noastră, 16 copii, 10 băieţei şi 6 fetiţe : Cornea Karina-Daria, Ursa Răzvan, Doczi Alessia, Spătar Luca-Adrian, Vădan Luca-Gabriel, Corchiş Ayana-Maria, Leordean Andrei-Gheorghe, Onofrei Marian-Teodor, Bartosiu Valeria-Olimpia, Bălaj Radu, Ţolan Andreea-Maria, Cristurean Alexandru-Ionuţ, Tocaci Răzvan-Mihail, Trif David-Nicolae, Jiman Carina-Beatrice şi Popa George-Silviu. Urăm bun venit în sânul Bisericii Ortodoxe, noilor creştini !

 13. În luna Octombrie a anului în curs, în Parohia noastră s-au întemeiat 4  familii creştine noi, prin Taina Sfintei Cununii, după cum urmează : Toma Aurel şi Irimie Delia-Maria; Iacob Flaviu-Ioan şi Peter Hajnal-Tunde; Spătar Adrian-Gabriel şi Flueraş Ioana; Pop Adrian şi Bradea Otilia-Nicoleta. Dorim tinerilor căsătoriţi ajutor şi binecuvântare de la Dumnezeu în viaţa de familie!  

 14. Tot în luna Octombrie a acestui an, au trecut în veşnicie trei enoriaşi al Parohiei noastre : Pop-Vancea Olga (87 ani), Sarvadi Gheorghe (54 ani) şi Aldea Ileana (59 ani). Dumnezeu să le facă parte de odihnă veşnică !

Preot Paroh Dumitru-Marcel Andreica

« Înapoi

 

 
Adrese utile

Fundaţia Bartolomeu

Fundaţia Bartolomeu

Radio renaşterea
Radio renaşterea

Biblia în versiunea Mitropolitului Bartolomeu

Biblia în versiunea Mitropolitului Bartolomeu

Mitropolia Clujului
Mitropolia Clujului