Luna decembrie 2010

 

HRAMUL BISERICII ORTODOXE „SOBORUL MAICII DOMNULUI” DIN FLOREŞTI

În Duminica din 26 Decembrie 2010, Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Dumitru” din Floreşti se află în sărbătoare: a doua biserică a Parohiei, situată pe strada Florilor, îşi serbează Hramul: „Soborul Maicii Domnului”! Biserica a fost construită în cursul anului 2009 şi a fost sfinţită la 26 Decembrie 2009, de către Preasfinţitul Părinte Episcop Vasile Someşanul. Această Sărbătoare a fost rânduită de Sfânta Biserică în cinstea Preasfintei Născătoare de Dumnezeu şi Pururea Fecioare Maria, în ziua imediat următoare Naşterii Domnului nostru Iisus Hristos.

Cu ocazia Hramului bisericii de pe strada Florilor şi a împlinirii unui an de la sfinţire, se va oficia, în ziua de Crăciun, seara de la ora 18, Slujba Vecerniei cu Litie, iar a doua zi dimineaţa, de la ora 8,30 Slujba Utreniei, urmata de Sfânta Liturghie (la ora 10) în sobor de preoţi şi diaconi. Invitatul special va fi Preacuviosul Părinte Visarion Paşca, Duhovnicul Mănăstirii Floreşti. Răspunsurile la Sfânta Liturghie vor fi date de Corul Parohiei, alternativ cu un grup psaltic.

Vă aşteptăm la această sărbătoare a Parohiei noastre, pentru a vă împărtăşi, cu toţii, de lumina harului necreat al Duhului Sfânt şi de binecuvântarea Maicii Sfinte !

 

ŞTIRI DIN VIAŢA  BISERICII ORTODOXE ŞI A PAROHIEI NOASTRE - DECEMBRIE 2010

 

 1. Cu ocazia Zilei Naţionale a României, la Biserica parohială „Sf.  Dumitru” din Floreşti s-a oficiat Sfânta Liturghie urmată de o Slujbă de Tedeum, în prezenţa oficialităţilor locale şi a credincioşilor. Preotul Paroh a vorbit despre legătura dintre Sfântul Andrei, Apostolul românilor, încreştinarea dacilor şi Marea Unire de la 1 Decembrie 1918. Apoi s-a săvârşit o Slujbă de pomenire la Monumentul Eroilor Neamului din centrul Comunei şi depuneri de coroane de flori.

 2. În ultima perioadă, în calitate de invitaţi, în Parohia noastră au slujit următorii Preoţi: Protos. Visarion Paşca, Duhovnicul Mănăstirii Floreşti, Pr. Cristian Beldiman, Spitalul Clinic de Boli Infecţioase Cluj-Napoca, Pr. Ştefan Toadere, Spitalul Clinic C.F.R. Cluj-Napoca, Pr. Stelian Gorgan, Parohia Bocşa-Sălaj, Pr. Florin-Vasile Pop, Parohia Cenaloş-Bihor, Pr. Teodor Pop, Parohia Fildu de Jos-Sălaj, Pr. Saul Şoptică, Parohia Meseşeni-Sălaj şi Pr. Florin Ignat, misionar.

 3. În cursul lunii Decembrie, pe lângă cele patru Duminici, avem următoarele Sărbători şi Praznice Împărăteşti: Sfântul Ierarh Nicolae, în data de 6, Naşterea Domnului, la data de 25, Soborul Maicii Domnului la data de 26, Sf. Arhidiacon Ştefan la data de 27. 

 4. La biserica „Sf. Dumitru”, în fiecare seară după Vecernie, de luni până sâmbătă inclusiv, se citeşte şi se explică câte un capitol din Cărţile Judecătorii, Rut şi Cartea I a Regilor din Vechiul Testament. Duminica seara, 26 Decembrie, după Vecernie, se prezintă viaţa unui Sfânt Român: Cuviosul Nicodim de la Tismana.  

 5. La biserica „Soborul Maicii Domnului” de pe strada Florilor, în cele patru Duminici din luna Noiembrie, după Slujba Vecerniei, se prezintă vieţile şi învăţăturile următorilor Sfinţi : Sf. Fecioară Maria, Sf. Muceniţă Varvara, Sf. Ierarh Spiridon şi Sf. Ignatie Teoforul.

 6. La data de 9 Decembrie a.c., preoţii Parohiei noastre au participat la şedinţa preoţească de la Protopopiat, având ca temă: „ Expansiunea Islamului”.

 7. Consiliul Parohial face un apel către credincioşii din Floreşti care doresc să contribuie la cumpărarea noului mobilier din cele două biserici ale Parohiei : strane pentru cântăreţi, închinătoare Icoane şi scaune arhiereşti. Fiecare din cele trei piese de mobilier, de la ambele biserici, sunt în valoare de 2.500 Lei / bucata.

 8. În data de 10 Decembrie 2010, a avut loc la Casa Universitarilor din Cluj-Napoca, conferinţa maestrului Dan Puric, actor la Teatrul Naţional din Bucureşti, cu tema: „Conştiinţa medicală”. Banii rezultaţi din vânzarea biletelor au fost orientaţi pentru Centrul de Îngrijiri Paleative al Arhiepiscopiei Ortodoxe a Clujului. Tot în această lună, toate Parohiile din Arhiepiscopia Clujului vor organiza o colectă în bani pentru acest Centru care se ocupă cu bolnavii în fază terminală.

 9. Luni, 13 Decembrie, la Mănăstirea Floreşti s-a întrunit Cercul Preoţesc Floreşti, având în componenţă 11 preoţi. După oficierea Sfintei Liturghii, preoţii au prezentat viaţa şi învăţătura Sf. Ierarh Dosoftei, Mitropolitul Moldovei şi au evaluat rezultatele Cercului din cursul anului 2010.

 10. Începând cu data de 6 Decembrie, la cele două biserici din Parohie s-au distribuit daruri pentru copii, Duminica, după Sfânta Liturghie.

 11. Parohia noastră a distribuit în cursul acestei luni, cu ajutorul Comitetului Parohial de femei, 65 de pachete cu alimente neperisabile, către tot atâtea familii nevioaşe din cuprinsul Floreştiului. Aceste alimente au provenit din donaţiile credincioşilor ortodocşi, care, la apelul preoţilor, le-au adus la biserică.

 12. În a doua săptămână din luna Decembrie a.c., Preoţii Parohiei îi vor vizita pe bolnavi şi pe vârstnici la casele lor, pentru a-i spovedi şi împărtăşi cu Sfintele Taine, şi a le aduce cuvânt de mângâiere şi încurajare în lupta vieţii pământeşti.

 13. În cele cinci Duminici din Postul Crăciunului, la biserica parohială „Sfântul Dumitru”, au loc obişnuitele Seri Duhovniceşti, după Slujba Vecerniei. Programul preoţilor invitaţi la Serile Duhovniceşti este următorul: 21 nov., Pr. Prof. Dorin Ielciu; 28 nov., Pr. Prof. Dr. Petru Stanciu; 5 dec., Pr. Prof. Univ. Dr. Valer Bel; 12 dec., Protos. Simion Pintea; 19 dec., Prot. Dr. Ciprian-Călin Taloş, Protopop de Huedin. Invitaţii vor prezenta Poruncile bisericeşti (de la a doua până la a şasea poruncă).

 14. În luna Decembrie 2010, la biserica noastră parohială au loc concerte de colinde susţinute de elevii Şcolii „Gheorghe Şincai” (12 dec.), preşcolarii de la Grădiniţa nr. 1 Floreşti (21 dec.) şi Corul Parohiei (19 dec.).

 15. Tot în această lună, în premieră, tinerii din Parohie, coordonaţi de Părintele Ovidiu Marţiş, au susţinut o scenetă despre Naşterea Domnului nostru Iisus Hristos, fiind apreciaţi la superlativ de cei prezenţi, atât la bisericile din Parohie cât şi la Mănăstire sau la Casa de Cultură din Floreşti.

 16. În luna Noiembrie a anului 2010, au primit Taina Sfântului Botez în Biserica Ortodoxă din Parohia noastră, 14 copii, 9 băieţei şi 5 fetiţe : Bogătean Sara-Teodora, Luţaş Ştefan-Cristian, Marinca Alin-Şerban-Robert, Ilea Andrei, Grosu Andrei-Paul, Florea Darius-Cristian, Szekely-Kiraly-Pop Rareş-Ştefan, Bujiţa Mara-Daniela, Trâncă David-Alexandru, Peca Cătălin-Adrian, Gavriluţ Petra-Maia, Haidău Bianca-Luiza, Micu Raisa-Lucia şi Birtar Alexandru-Ştefan. Urăm bun venit în sânul Bisericii Ortodoxe, noilor creştini !

 17. În cursul anului 2010, în Parohia „Sf. Dumitru” din Floreşti s-au întemeiat 44 de familii creştine noi, prin Taina Sfintei Cununii. Dorim tinerilor căsătoriţi ajutor şi binecuvântare de la Dumnezeu în viaţa de familie!  

 18. În luna Noiembrie a acestui an, au trecut în veşnicie 7 enoriaşi al Parohiei noastre : Gherman Reghina (84 ani), Gal Rozalia (71 ani), Alexandroaie Marta (72 ani), Beldea Ecaterina (85 ani), Călină Elisabeta (70 ani), Pop Maria-Aluniţa (58 ani) şi Flueraş Florin (42 ani). Dumnezeu să le facă parte de odihnă veşnică !

 19. În perioada 28 Decembrie 2010 – 7 Ianuarie 2011, Preoţii Parohiei vor merge cu Sfânta Cruce pentru sfinţirea caselor creştinilor. Programul va fi afişat la cele două biserici (Str. A. Iancu şi Florilor), pe site-ul Parohiei şi în scările de bloc.

 20. Preoţii Parohiei Ortodoxe Române „Sfântul Dumitru” din Floreşti urează tuturor enoriaşilor Sărbători Fericite şi un An Nou binecuvântat ! La mulţi şi fericiţi ani !

 

Preot Paroh Dumitru-Marcel Andreica

« Înapoi

 

 
Adrese utile

Fundaţia Bartolomeu

Fundaţia Bartolomeu

Radio renaşterea
Radio renaşterea

Biblia în versiunea Mitropolitului Bartolomeu

Biblia în versiunea Mitropolitului Bartolomeu

Mitropolia Clujului
Mitropolia Clujului