Luna februarie 2011

 1. Înaltpreasfinţitul Mitropolit Bartolomeu, Părintele şi Chiriarhul nostru, a trecut în veşnicie în 31 ianuarie 2011, la vârsta de 89 de ani. La 21 ianuarie a.c., a împlinit 18 ani de la alegerea în demnitatea de Arhiepiscop al Clujului şi ar fi împlinit 18 ani de la hirotonia întru arhiereu, la 7 februarie şi 90 de ani de viaţă, la 18 martie. Cei 18 ani de când ne este Arhipăstor au constituit cea mai prolifică perioadă din toată istoria Arhiepiscopiei Clujului. A fost un arhiereu de talia marelui Mitropolit Andrei Şaguna şi chiar l-a depăşit. În Parohia noastră se va oficia Slujba Parastasului de 3 zile (la 2 februarie), de 9 zile (la 8 februarie) şi 40 de zile (la 11 martie), în biserica parohială „Sfântul Dumitru”, seara, după Slujba Vecerniei, începând cu ora 19. Bunul Dumnezeu să-l odihnească în pace, dimpreună cu toţi aleşii Săi !

 2. Până la alegerea şi întronizarea noului Mitropolit, Arhiepiscopia şi Mitropolia Clujului vor fi conduse de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, în calitate de Locţiitor de Arhiepiscop şi Mitropolit.

 3. În Duminica din 23 ianuarie 2011, Preasfinţitul Părinte Episcop Vicar Irineu Bistriţeanul a săvârşit, pentru prima dată, Sfânta Liturghie arhierească în biserica parohială „Sfântul Dumitru” din Floreşti, apoi a sfinţit piatra de temelie la cea de-a patra biserică din Parohia noastră, care va avea hramul: „Sfântul Cuvios Ioan Iacob de la Neamţ” şi va fi situată pe strada Valea Gârbăului.

 4. Luni, 7 februarie 2011, în cadrul întâlnirii săptămânale cu tinerii din Parohie, la biserica „Sfântul Dumitru” l-am avut ca invitat pe Părintele Diacon Robert William Holley, din cadrul Bisericii Ortodoxe din Statele Unite ale Americii, care a conferenţiat despre familie şi căsătorie. Tema a avut loc cu ocazia Anului omagial al Sfântului Botez şi al Sfintei Cununii în Biserica Ortodoxă Română şi s-a bucurat de o prezenţă numeroasă, tinerii prezenţi fiind deosebit de interesaţi şi punând întrebări invitatului nostru.

 5. În ultima perioadă, în calitate de invitaţi, în Parohia noastră au slujit următorii Preoţi: Protos. Visarion Paşca, Duhovnicul Mănăstirii Floreşti, Arhim. Vasile Crişan, Duhovnicul Mănăstirii Dumbrava-Alba, Pr. Ioan Jeler, Protopop de Cluj I, Pr. Vasile Bonda, Parohia Luna de Sus, Pr. Mircea-Marian Andreica, Parohia „Sf. Ev. Matei” Cluj-Napoca, Pr. militar Rus Ciprian-Titus Pr. Ioan Cozma, Spitalul Judeţean Cluj, Arhid. Gavril Vârva, Consilier Eparhial Economic, Arhid. Aurel Someşan, Diacon Rafaiel Orzeiu şi Diacon Petrişor-Daniel Muntean.

 6. În cursul lunii Februarie, pe lângă cele patru Duminici, avem şi un Praznic Împărătesc: Întâmpinarea Domnului, în data de 2.

 7. Tot în luna Februarie, Biserica Ortodoxă face pomenirea următorilor Sfinţi Români: Cuvioşii Ioan Casian Romanul şi Gherman din Dobrogea (28). 

 8. La biserica „Sf. Dumitru”, în fiecare seară după Vecernie, de luni până sâmbătă inclusiv, se citeşte şi se explică câte un capitol din  Cartea  II a Regilor din Vechiul Testament. În fiecare Duminică seara, după Vecernie, se face explicarea Dumnezeieştii Liturghii.

 9. La biserica „Soborul Maicii Domnului” de pe strada Florilor, în cele patru Duminici din luna Februarie, după Slujba Vecerniei, se prezintă Apostolul Duminicii şi explicarea lui.

 10. În luna Ianuarie a anului 2011, au primit Taina Sfântului Botez în Biserica Ortodoxă din Parohia noastră, 16 persoane, 6 băieţei, 9 fetiţe şi o tânără în vârstă de 26 de ani : Ianc Andreea-Bianca, Mihuţ Patricia, Bucur Tania-Alessia, Vultur Eliza-Maria, Băgulescu Luca-Florin-Vasile, Gligan Alexandra-Maria, Petruş Anamaria, Perşa Matei-Sorin, Zăvoian Elena-Andreea, Abrudan Alex-Adrian, Racz Norbert-Bogdan, Bota Viktor-Andrei, Fântână Sebastian-Gabriel, Arghiuş Elena-Maria, Domşa Sara-Maria şi Guţ Catinca. Urăm bun venit în sânul Bisericii Ortodoxe, noilor creştini !

 11. În luna Ianuarie a anului 2011, au trecut în veşnicie 4 enoriaşi ai Parohiei noastre : Oltean Aurelia (60 ani), Marc Gheorghe (78 ani), Pal Mihaela-Dana (35 ani) şi Pop-Vancea Ioan (69 ani). Dumnezeu să le facă parte de odihnă veşnică !

 12. Înaltpreasfinţitul Mitropolit Bartolomeu, Părintele şi Chiriarhul nostru, a trecut în veşnicie în 31 ianuarie 2011, la vârsta de 89 de ani. La 21 ianuarie a.c., a împlinit 18 ani de la alegerea în demnitatea de Arhiepiscop al Clujului şi ar fi împlinit 18 ani de la hirotonia întru arhiereu, la 7 februarie şi 90 de ani de viaţă, la 18 martie. Cei 18 ani de când ne este Arhipăstor au constituit cea mai prolifică perioadă din toată istoria Arhiepiscopiei Clujului. A fost un arhiereu de talia marelui Mitropolit Andrei Şaguna şi chiar l-a depăşit. În Parohia noastră se va oficia Slujba Parastasului de 3 zile (la 2 februarie), de 9 zile (la 8 februarie) şi 40 de zile (la 11 martie), în biserica parohială „Sfântul Dumitru”, seara, după Slujba Vecerniei, începând cu ora 19. Bunul Dumnezeu să-l odihnească în pace, dimpreună cu toţi aleşii Săi !

 13. Până la alegerea şi întronizarea noului Mitropolit, Arhiepiscopia şi Mitropolia Clujului vor fi conduse de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, în calitate de Locţiitor de Arhiepiscop şi Mitropolit.

 14. În Duminica din 23 ianuarie 2011, Preasfinţitul Părinte Episcop Vicar Irineu Bistriţeanul a săvârşit, pentru prima dată, Sfânta Liturghie arhierească în biserica parohială „Sfântul Dumitru” din Floreşti, apoi a sfinţit piatra de temelie la cea de-a patra biserică din Parohia noastră, care va avea hramul: „Sfântul Cuvios Ioan Iacob de la Neamţ” şi va fi situată pe strada Valea Gârbăului.

 15. Luni, 7 februarie 2011, în cadrul întâlnirii săptămânale cu tinerii din Parohie, la biserica „Sfântul Dumitru” l-am avut ca invitat pe Părintele Diacon Robert William Holley, din cadrul Bisericii Ortodoxe din Statele Unite ale Americii, care a conferenţiat despre familie şi căsătorie. Tema a avut loc cu ocazia Anului omagial al Sfântului Botez şi al Sfintei Cununii în Biserica Ortodoxă Română şi s-a bucurat de o prezenţă numeroasă, tinerii prezenţi fiind deosebit de interesaţi şi punând întrebări invitatului nostru.

 16. În ultima perioadă, în calitate de invitaţi, în Parohia noastră au slujit următorii Preoţi: Protos. Visarion Paşca, Duhovnicul Mănăstirii Floreşti, Arhim. Vasile Crişan, Duhovnicul Mănăstirii Dumbrava-Alba, Pr. Ioan Jeler, Protopop de Cluj I, Pr. Vasile Bonda, Parohia Luna de Sus, Pr. Mircea-Marian Andreica, Parohia „Sf. Ev. Matei” Cluj-Napoca, Pr. militar Rus Ciprian-Titus Pr. Ioan Cozma, Spitalul Judeţean Cluj, Arhid. Gavril Vârva, Consilier Eparhial Economic, Arhid. Aurel Someşan, Diacon Rafaiel Orzeiu şi Diacon Petrişor-Daniel Muntean.

 17. În cursul lunii Februarie, pe lângă cele patru Duminici, avem şi un Praznic Împărătesc: Întâmpinarea Domnului, în data de 2.

 18. Tot în luna Februarie, Biserica Ortodoxă face pomenirea următorilor Sfinţi Români: Cuvioşii Ioan Casian Romanul şi Gherman din Dobrogea (28). 

 19. La biserica „Sf. Dumitru”, în fiecare seară după Vecernie, de luni până sâmbătă inclusiv, se citeşte şi se explică câte un capitol din  Cartea  II a Regilor din Vechiul Testament. În fiecare Duminică seara, după Vecernie, se face explicarea Dumnezeieştii Liturghii.

 20. La biserica „Soborul Maicii Domnului” de pe strada Florilor, în cele patru Duminici din luna Februarie, după Slujba Vecerniei, se prezintă Apostolul Duminicii şi explicarea lui.

 21. În luna Ianuarie a anului 2011, au primit Taina Sfântului Botez în Biserica Ortodoxă din Parohia noastră, 16 persoane, 6 băieţei, 9 fetiţe şi o tânără în vârstă de 26 de ani : Ianc Andreea-Bianca, Mihuţ Patricia, Bucur Tania-Alessia, Vultur Eliza-Maria, Băgulescu Luca-Florin-Vasile, Gligan Alexandra-Maria, Petruş Anamaria, Perşa Matei-Sorin, Zăvoian Elena-Andreea, Abrudan Alex-Adrian, Racz Norbert-Bogdan, Bota Viktor-Andrei, Fântână Sebastian-Gabriel, Arghiuş Elena-Maria, Domşa Sara-Maria şi Guţ Catinca. Urăm bun venit în sânul Bisericii Ortodoxe, noilor creştini !

 22. În luna Ianuarie a anului 2011, au trecut în veşnicie 4 enoriaşi ai Parohiei noastre : Oltean Aurelia (60 ani), Marc Gheorghe (78 ani), Pal Mihaela-Dana (35 ani) şi Pop-Vancea Ioan (69 ani). Dumnezeu să le facă parte de odihnă veşnică !

Preot Paroh Dumitru-Marcel Andreica

« Înapoi

 
Adrese utile

Fundaţia Bartolomeu

Fundaţia Bartolomeu

Radio renaşterea
Radio renaşterea

Biblia în versiunea Mitropolitului Bartolomeu

Biblia în versiunea Mitropolitului Bartolomeu

Mitropolia Clujului
Mitropolia Clujului