Luna iunie 2011

 1. Miercuri, 1 Iunie, de Ziua Copilului, la Mănăstirea Râşca Transilvană, în prezenţa Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Andrei, are loc ediţia a treia a concursului: „Icoana micului creştin”. Din Parohia noastră participă 5 elevi de la Şcoala „Gheorghe Şincai”, care vor prezenta icoane pictate de ei, poezii şi port popular românesc. La mulţi ani tuturor copiilor!

 2. Joi, 2 Iunie, la Praznicul Înălţării Domnului, după Sfânta Liturghie, se va oficia un Parastas la Monumentul Eroilor din centrul Comunei Floreşti, începând cu ora 12,30. Veşnică pomenire Eroilor Neamului!

 3. Duminica din 5 Iunie a.c., Biserica Ortodoxă Română a închinat-o Părinţilor şi Copiilor. Întregul an 2011 este consacrat Sfintelor Taine ale Botezului şi Cununiei, în scopul consolidării familiei creştine româneşti.

 4. La data de 9 Iunie a.c., are loc şedinţa lunară a preoţilor din Protopopiatul Cluj I, cu tema: „Sfânta Taină a Cununiei”, la care participă şi preoţii Parohiei noastre.

 5. Preasfinţitul Părinte Vasile Someşanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Clujului, va sluji Vineri, 10 Iunie, în Parohia noastră, Taina Sfântului Maslu, la biserica „Soborul Maicii Domnului” de pe strada Florilor, de la ora 18.

 6. Sâmbătă, 11 Iunie, Ajunul Rusaliilor, Biserica Ortodoxă face pomenirea tuturor morţilor din veac, cunoscută sub numele de Moşii de vară. În Parohia noastră, Parastasele se vor oficia în amândouă bisericile de la ora 10, după Sfânta Liturghie.

 7. Duminică, 19 Iunie, de la ora 18, se întruneşte Cercul Preoţesc Floreşti, în Parohia Cetatea Fetei Floreşti. Cei 11 preoţi arondaţi acestui Cerc, vor săvârşi Taina Sfântului Maslu.

 8. În perioada dintre Paşti şi Rusalii, Biserica Ortodoxă dă dezlegare la peşte în toate miercurile şi vinerile, iar în săptămâna de după Rusalii este dezlegare la toate alimentele (harţi).

 9. Între 20 şi 29 iunie, Biserica Ortodoxă se află în Postul Sfinţilor Apostoli, unul dintre cele patru posturi mari de peste an. Perioadă de binecuvântare şi îndemn la sporirea rugăciunii, la spovedanie şi împărtăşanie cu Sfintele Taine.

 10. Joi, 23 Iunie, are loc la Protopopiatul Cluj I, Conferinţa Preoţească cu titlul: „2011-Anul omagial al Sfântului Botez şi al Sfintei Cununii”, prezidată de Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Andrei.

 11. Duminică, 26 Iunie, după Slujba Vecerniei, organizăm o Seară Duhovnicească cu invitat, la biserica „Sfântul Dumitru”.

 12. În fiecare seară de luni, începând cu ora 19, la biserica parohială „Sfântul Dumitru” are loc obişnuita întâlnire cu tinerii din Parohie. De asemenea, în fiecare zi de marţi, au loc meditaţii gratuite de Limba Română, cu elevii din clasele a VIII-a şi a XII-a, la biserica „Soborul Maicii Domnului” de pe strada Florilor.

 13. În ultima perioadă, în calitate de invitaţi, în Parohia noastră au slujit următorii Preoţi: Protos. Visarion Paşca, Duhovnicul Mănăstirii Floreşti şi Pr. Florin Ignat, misionar.

 14. În cursul lunii Iunie, pe lângă cele patru Duminici, avem şi următoarele Praznice Împărăteşti şi Sărbători: Înălţarea Domnului (2), Pogorârea Sfântului Duh (12), Sfânta Treime (13), Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul (24) şi Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel (29).

 15. Tot în luna Iunie, Biserica Ortodoxă face pomenirea următorilor Sfinţi Români: Sf. Mare Mc. Ioan cel Nou de la Suceava (2 şi 24), Sf. Mc. Zotic, Atal, Camasie şi Filip de la Niculiţel (4), Sf. Mc. Nicandru şi Marcian (8), Sf. Mc. Isihie (15), Sf. Grigorie Dascălul, Mitropolitul Ţării Româneşti (22), Sf. Niceta de Remesiana (24), Duminica Sfinţilor Români (26) şi Sf. Ier. Ghelasie de la Râmeţ (30).

 16. La biserica „Sf. Dumitru”, în fiecare seară, după Vecernie, de luni până vineri inclusiv, se citeşte şi se explică câte un capitol din  Cartea Întâi Paralipomena din Vechiul Testament, iar sâmbăta seara se oficiază şi Acatistul Sfântului Dumitru.

 17. La biserica „Soborul Maicii Domnului” de pe strada Florilor, în cele patru Duminici din luna Iunie, după Slujba Vecerniei, se prezintă Apostolul Duminicii şi explicarea lui. Miercuri şi vineri seara, după Vecernie se citeşte din Vieţile Sfinţilor, iar sâmbăta seara se oficiază şi un Acatist în cinstea Maicii Domnului.

 18. În luna Mai a anului 2011, au primit Taina Sfântului Botez în Biserica Ortodoxă din Parohia noastră, 20 de copii, 9 băieţei şi 11 fetiţe : Crişan Robert-Daniel, Fizeşan Alexandra-Maria, Bochiş Irina, Argintaru Cristiana, Roman Ana, Pop Antonia, Vălean Ianis-Alexandru, Man Alex-Ionuţ, Pântea Beatrice-Veronica, Mincu Cătălin, Pop Beatrice, Valenti Robert-Bogdan, Vinţe Natalia-Maria, Otvos Andrada-Maria, Oroian Lorena-Elena, Man Attila-Dominic-Adrian, Hărăguş Rebeca-Natalia, Chira Alexandru, Mitrea Rareş şi Parna Tiberiu . Urăm bun venit în sânul Bisericii Ortodoxe, noilor creştini !

 19. Tot în luna Mai 2011, au primit Sfânta Taină a Cununiei în Parohia noastră, întemeindu-se 6 familii creştine ortodoxe noi: Pop Cristian şi Dodea Iuliana; Pop Ciprian-Mihăiţă şi Groza Daria-Maria; Ioica Sorin şi Iuoraş Odesa-Maria; Ciucă Adrian şi Moldovan Ioana-Maria; Ungurean Radu-Nicolae şi Savu Ioana-Emilia; Baciu Radu-Sorin şi Bob Ioana-Cosmina. Le dorim binecuvântare şi alese împliniri în viaţa de familie!

 20. În luna Mai a anului 2011, au trecut în veşnicie 3 enoriaşi ai Parohiei noastre : Drânda Gavril (62 ani), Cistian Ioan (61 ani) şi Ţibrea Ioan (80 ani). Dumnezeu să le facă parte de odihnă veşnică !
Preot Paroh Dumitru-Marcel Andreica

 

 
Adrese utile

Fundaţia Bartolomeu

Fundaţia Bartolomeu

Radio renaşterea
Radio renaşterea

Biblia în versiunea Mitropolitului Bartolomeu

Biblia în versiunea Mitropolitului Bartolomeu

Mitropolia Clujului
Mitropolia Clujului